TONY STARK - IRON MAN 1: MUŽ, KTERÝ STVOŘIL SÁM SEBE

17.09.2020

Byť ve filmech je mu po úspěšné záchraně světa konec, v komiksech naštěstí žije dál. Kromě toho, že je to génius, miliardář, playboy a filantrop si jsme jinak celkem podobní, taky se řadím mezi homo sapiens. Řeč se samozřejmě o Tonym Starkovi AKA Iron Manovi, který se dočkal své vlastní novodobé komiksové série.

Tony zaměstnal svého bývalého a poraženého protivníka v robofotbalu ve své firmě Stark Unlimited a ten se uvedl na výbornou. Morfující Iron Man do obřího robota bojující s monstrózním drakem působil jako vykrádačka Strážců Vesmíru. Fin-Fang-Foom však napadal město proti své vůli jakožto odlákání Starkovy pozornosti, aby mu bylo možné ukrást tajná firemní data. A celé to nafingoval záporák Controller.

Kamarád Rhodey, neboli War Machine, trpí depresemi ze svého kovového obleku, robotka Jocasta má pro změnu depku z toho, že je robotka a Starkova firma vytváří svět virtuální reality, ve kterém může být každý Iron Man. Komiks obsahuje celkem pět sešitů a každý z nich je o něčem jiném a pouze na pozadí jsou propojeny hlavním dějem, kterému však dle mého úsudku je věnováno zatím málo prostoru. Prakticky se ze čtení nic pořádného nedozvíme.

Tony opět místy ukazuje, že má styl, což se bohužel o příběhu říct nedá. Není sice vyloženě špatný, ale chybí tomu nápad a celkově je to takové nekonzistentní. Bezpochyby se jedná o moderně pojatý komiks cílený zřejmě na mládežnickou klientelu a dospělého spotřebitele nijak zvlášť nenadchne, jelikož té rádoby modernosti je až přespříliš. Například otázka etiky diskriminace robotů jako menšiny, to už i mi přišlo moc. Na druhou stranu věřím, že jiným lidem série na první dobrou sedne a své publikum si určitě najde.

Stránky svou přehnanou barevností chvílemi připomínají zemětřesení v oddělení barvy-laky. Na sérii jsem se těšil, ale bohužel jako většina nových superhrdinských sérií je pro mě první díl spíše zklamáním. Snad to další díly napraví, stejně jako tomu bylo třeba u Strážců Galaxie, kde se s rostoucím počtem dílů zvyšovala i kvalita komiksu co se scénáře týče.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku