TULÁK

14.04.2023

Taky máte občas chuť se na všechno vybodnout a žít si chvíli život ve stylu "kam mě vítr zavane"? Pro někoho je to možná pocit nejistoty, pro jiného zase dobrodružství z neznámého. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, zde jste se zatoulali správně, neboť tady máme komiks s příhodným názvem Tulák.

Edice Fabula od nakladatelství Mighty Boys pomalu ale jistě plní nejednu knihovničku, což je dáno především větším počtem stran daných komiksů. V pořadí třetí kniha z této edice je z nich sice nejkratší, ale i tak má skoro 500 stránek, na kterých se tradičně můžeme těšit, mimo samotný příběh, na spoustu bonusů v podobě skic, galerie, a mnoho dalšího. Stejně jako ostatní, i Tulák vyšel v klasické a sběratelské variantě, která se opět liší titulní stranou a obsahuje přebal. Zpracování knihy je ve vysoké kvalitě a standardně v tomto směru není co vytknout, pevné desky navíc zdobí lehce vystouplé prvky. Scenárista Iván Brandon a kreslíř Nic Klein nejsou u nás příliš známí, a tak jsem víc než zvědav, co nám přinesou a kam se společně s nimi zatouláme.

Ihned ze startu na nás čeká spousta nejasností, které se budou průběžně pořád nabalovat. Abram Pollux má to štěstí, nebo možná smůlu, že se mu podaří přežít ztroskotání jeho vesmírného plavidla na neznámou planetu. Jakožto jediný přeživší to vůbec nemá jednoduché. Sice se mu spousta lidí i neznámých bytostí snaží různě pomáhat, a i díky nim je stále naživu, ale spoustě věcem nerozumí. Nerozumí své lodi, času, kdy se nehoda stala, nechápe co se vlastně kolem něj děje a neustálé napětí mu rozhodně na pohodě nepřidává. Plahočí se tak z nebe darovaným životem a neznámými místy i časem. S každou další kapitolou zde máme něco nového, děj se plynule rozvíjí stejně jako postavy.

Mimo hlavního zmateného a problémy vyhledávajícího hrdinu bych zmínil i jakousi mimozemskou rasu, která je v potravním řetězci na mnohem vyšší pozici než lidé a jsou zásadním faktorem v celé knize. Kolohnáti, jak jim lidé říkají, mají dost nevybíravé způsoby a Abram jako správný neurotik nic jen tak nenechá. Jak z toho vyjde, to je otázka. A že se během čtení ptám, jakožto čtenář, docela často.

Mimo Abrama jsou v komiksu zahrnuty i každodenní problémy dnešní doby, které jsou jen lehce převedeny do budoucnosti a vesmírného prostředí. S každou další postavou si kladu otázky, jakou bude mít v příběhu roli, co nám přinese, a o co tady vlastně celkově jde? Ano, chvílemi jsem zmaten, ale s postupnými stranami se to nezlepšuje. Samozřejmě lehce přeháním, postupně začínají dávat některé věci smysl a některé ne, a takhle si s námi autor zahrává. Nad frustrací z neznámého však převažuje poutavé vyprávění, na jehož zábavnosti má nemalou míru kresba. Chápu, že z toho co zde píšu, nejste asi moc chytří, ale profil komiksu Tulák se velmi těžko popisuje. Je to věc, kterou je nutno přečíst a ideálně bez jakýchkoliv rušivých elementů, s lehkým nadhledem a klidnou myslí. Pokud byste to jen v rychlosti přechroustali, vypadne vám z toho jen lehce akční, možná zmatené a prázdné sci-fi, když se do toho ale pořádně ponoříte, zjistíte, že opak je pravdou.

Prim v celém komiksu hraje jednoznačně kresba, která je pastvou pro oči. Detailně vyobrazené postavy, jejich mimikry, ale i přírodní úkazy a scenérie stojí opravdu za to. Mighty Boys nám opět přinesli něco, co tady ještě nebylo. Pro české konzumenty neznámí komiksoví autoři, ale přitom kvalitní a zábavné dílo. Opět se nejedná o žádný mainstream, což umocňuje zážitek ze čtení. Po dějové stránce to je taky neméně zábavné dílo. Neustále promluvy hlavní postavy k samu sobě a nejistota a pochybnosti spojené s celým jeho příběhem maji rozhodně něco do sebe. Spojení přemýšlivého děje s futuristickým sci-fi světem se v tomto případě rozhodně osvědčilo a autor nenechal čtenáře ani na moment chladným, neboť zvratů a otazníků je zde mnoho. Byť je to poměrně pořádná bichle, nedá vám to a musíte ji přečíst na jeden delší zátah.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku