Ú.P.V.O. 1: DUTOZEM A DALŠÍ POVÍDKY

05.11.2019

Někteří konspirační teoretici stále věří, že je Země dutá a uvnitř je taktéž obyvatelná. Jiní dokonce věří, že se něco skrývá i v hlavě boxujícího moderátora kandidujícího na příštího prezidenta. Kdybych si měl vybrat, tak se jednoznačně přikláním k prvně jmenované teorii.

Ale dost už navážení do psychicky narušených jedinců a dostaňme se konečně k Ú.P.V.O., neboli Upřímné Přiznání Venerologického Onemocnění? Neřekl bych. Ústav Postižených Voličů Ovara? Taky ne. Úchylný Pořad Vadného Oligarchy? Určitě ne! Úřad Paranormálního Výzkumu a Obrany? Ano! A díky bohu (Radegastovi) za to!

Komiks je v klasickém menším provedení s pevnými deskami a přebalem doplněný o záložku ve podobě šňůrky, což je typickým znakem knih posledních let od nakladatelství Comics Centrum. Jedná se již o druhé české vydání tohoto díla.

Rozrůstající se universum vytvořené Mikem Mignolou tentokráte ve formě krátkých povídek kde nejdelší je ihned první s názvem Dutozem.

Hellboy si vzal volno a odjel na dovolenou, nebo možná na pomoc migrantům do Afriky, takže vzniklo více prostoru se věnovat ostatním neobyčejným agentům onoho úřadu.

Konspirační teorií inspirovaný autor nás zavedl do fascinujícího světa vnořeného pod povrch naší planety. Příběh začíná nažhavenou Elizabeth Shermanovou, která se jela zchladit na zasněžený Ural, ale tento wellness pobyt se mírně zvrtnul.

Naše "freak show" partička se vydává za stálého nostalgického kňourání o Hellboyovi na pomoc do jakési šachty plné jiných zrůdiček a svastikou ověnčených strojů.

Z ponuré, ale pěkné, však mnohdy nic neříkající kresby jsem měl občas pocit, že vlastně nevím, na co se dívám, což chvílemi kazilo dojem z jinak zajímavého příběhu, který byl zakončen poněkud jednoduše.

Následuje krátké třístránkové zrození Talk Show Johanna Krause, který si jako své hosty zve duchy mrtvých, což je zajímavější varianta k hostům českého Honzy.

V dalších dvou minipříbězích nám autoři namíchali salát s mořskými plody s hlavními přísadami v podobě Abea Sapiena a Humra Johnsona, který mi však moc nechutnal, byť mořské plody zbožňuji.

V posledním, asi nejlépe nakresleném příběhu této knihy, jede Abraham na Bahamy na koncertní turné s názvem Bubny Mrtvých zřejmě skupiny Safri Duo. Tyto koncerty se odehrávaly na lodích, kde to občas někdo přehnal s omamnými látkami a střihnul si stage diving mezi žraloky. Jednalo se asi o nejlepší příběh tohoto souboru, ale bohužel skončil dříve než začal.

Stále se rozrůstající universum okolo pekelného chlapce má velký potenciál a je možná škoda, že je mírně upozaděno za nekončícími příběhy od Marvelu a DC a určitě by si zasloužilo ještě větší pozornost.

Hail Hellboy!

Váš žehlič Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku