U283

28.06.2021

Fanouškům válečné techniky, případně německým fanouškům asi není třeba představovat pojem U283. Jakou roli bude mít tato ponorka ve stejnojmenném českém komiksu brzy zjistíme.

Leckdo o tom pochyboval, leckdo o tom ani nevěděl, ale knihu se nakonec podařilo vydat díky crowdfundingové kampani na platformě hithit. O scénář i kresbu se postaral původem grafik Rostislav Bakula, pro něhož je to komiksová premiéra. Desky jsou měkké a stránky jsou vytištěné na klasickém nelesklém papíru.

Děj nás zavede do roku 1979, kdy je v plném proudu studená válka a zainteresované velmoci si snaží i za pomoci dosud nevídané techniky zajistit co nejvíce nejruznějších prostředků a především informací o všem možném, co by je postrčilo kupředu oproti konkurenci. Aktuálně se Američany prozkoumávanou Antarktidou brodí i bývalý válečný veterán Kurt Cready, který se snaží rozluštit záhadu zmizení svého otce z roku 1947 a najít možnou spojitost s tajnými nacistickými základnami. A také, že takovou základnu nálézá a rovnou s ponorkou. Shodou náhod se v daném čase obdobná ponorka nalézá i u vrcholků Alp a k překvapení Amíků byla ještě před nedávnem používaná, jak se sem ale dostala a k čemu tam byla?

Utajené nacistické uskupení se snaží vrátit třetí říši bývalé postavení a pomoct jim k tomu mají všemožné experimentální i známé zbraně a infiltrace do armády USA. Zúčastnění vojáci nápadně připomínají Stormtroopery a bojové stroje zase AT-AT z jednoho sci-fi fenoménu, kde zřejmě autor lehce čerpal inspiraci. Dojde i na létající talíře a cestování v čase. Komiks je plný akce a takřka s ničím se v ději nemaže, to se mu upřít nedá. Je libo třeba odpálit atomovku? Není problém. Konec je pro všechny zúčastněné i pro čtenáře uspokojivý jen částečně a evidentně si autor dává prostor pro eventuální pokračování, které by dle veškerých náznaků bylo ještě více fantaskní.

Komiksové sci-fi inspirované nejen nacistickou historií si určitě najde své fanoušky. Chvílemi určité momenty působí jako vycucané z prstu a některé dialogy trochu primitivně, ale v celkovém kontextu to lze odpustit. Kresba působí jednoduše a není nijak detailní, ale asi to dostačuje. Každá z postav má své specifické rysy a znaky a je tedy takřka nemožné si je splést. Pastva pro oči to však není. Celý příběh je doprovázen jakýmisi žlutými panely, které mnohdy až zbytečně zdlouhavě popisují aktuální dění. Celkově hodnotím tutu ryze českou komiksovou prvotinu průměrně, ale průser to rozhodně není. Chyběl mi u toho wow efekt a nějaké nečekané zvraty v ději. Co naopak nechybělo, byly cliché. Na chvíli to ale zabaví a je fajn podpořit i tyto ryze české výtvory. Potenciální další autorův projekt by si však zasloužil větší marketing, aby se více dostal do povědomí nejen komiksovým nadšencům.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku