USAGI YOJIMBO 37: KŘIŽOVATKY

23.06.2023

Tak jsme se po delší době dočkali, máme tady další knihu ze slavné samurajské série Usagi Yojimbo. Poslední knihy jsme hodnotili velmi kladně, ale Válka Tenguů už tady byla před více než rokem, takže to čekání nebylo vůbec krátké. Osobně mi to tak dlouho nepřijde, ale čas je neúprosný prevít. Pojďme se raději nezamýšlet nad smrtelností a podívat se, co nejnovější křižovatky přinášejí.

Kniha obsahuje hned pět sešitů, které vycházely mezi lety 2021 a 2022. Což dává dohromady 140 stran barevného komiksu v měkké vazbě. Prostě standardní formát, se kterým jsme se setkali už ve třech předchozích knihách. I když mám k původnímu černobílému Usagimu opravdu vřelý vztah a spoustu úžasných vzpomínek na dobu kdy jsem ty malé brožurky četl, nepřipadá mi, že by barva komiksu ubrala na atmosféře. Taky je samozřejmě s podivem, jak se i po těch letech a hromadě odvyprávěných příběhů Stanu Sakaiovi daří držet vysokou úroveň knih.

Konečně jsme se dočkali, Usagi a jeho mladý společník a bratranec Yukichi si na chvíli mohou odpočinout a jen tak si poklábosit. Konkrétně na jednu úvodní stranu prvního příběhu s názvem Výkupné. Setkání se zlodějkami Kitsune a Kiyoko naše dva hrdiny samozřejmě opět dostane do šlamastiky, která se tentokrát rovná desetinásobné přesile nepřátel. Ukradená účetní kniha ale i přes všechnu snahu mění majitele, což nám zároveň nabídne velmi zábavnou honičku. Tady se na moment pozastavím nad kresbou, protože zrovna pohyb a akci podle mě Stan Sakai zvládá perfektně. Celkově se mi na komiks moc pěkně dívá a to mě ještě na konci knihy bude čekat stylová galerie obálek. Zpět ale k povídkám. Kitsune jakožto rukojmí rozhodně nestojí o záchranu a spoléhá se především na vlastní důvtip a zlodějskou obratnost.

Nepoučitelné, bezhlavé a tak trochu groteskní postavy Kitsune a Kiyoko mě moc baví a příběh i díky nim nenabízí jen morální poučení, jak byste u Usagiho předpokládali, ale i situační humor. Výkupné se skládá z celkem tří kapitol a zabírá tak "větší polovinu" knihy, tím hlavním lákadlem ale podle mě pro spoustu čtenářů bude temnější příběh s názvem Křižovatky. Usagi a Yukichi si své putování zpříjemňují vyprávěním historek, v jednu chvíli se ale míjejí s poněkud nápadnou bandou, aby později zjistili, že tihle zlotřilci jen o chvíli dříve zmasakrovali skupinku nebožáků.

Pomsta a spravedlnost nemusí být vždy to samé a Usagi je natolik zkušený, že si to dokáže uvědomit i ve velmi vypjatých situacích. Nicméně tady nepomůže nic jiného než staré známé "na hrubý pytel, hrubá záplata". A nebudou to jen meče našich hrdinů, které se budou vypořádávat s padouchy. Vymyslet zajímavé zápletky u knihy s pořadovým číslem 37 musí dát autorovi zabrat, ale Sakai nemá žádnou potřebu tlačit na pilu a připadá mi, že si psaní i kreslení stále užívá. Poslední Usagiho kniha je podle mě opět velmi povedená a u obou příběhů mě provázela příjemná nostalgická nálada a vzpomínky na ty úplně první komiksy s ušatým samurajem v hlavní roli.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku