ÚŽASNÝ, FANTASTICKÝ, NEUVĚŘITELNÝ STAN LEE

01.06.2020

Jestli se někomu opravdu nedá upřít vliv na chod komiksových dějin, je to Stan Lee. Jeho jméno zná každý fanoušek komiksů, superhrdinů, ale i spousta mudlů nedotčených bublinovou literaturou. Popravdě ale ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by jeho komiksy vyhledávali a spíš než jako scénáristu ho uznávají jako vizionáře a osobnost, která se zasadila o popularizaci Marvelu a komiksu vůbec. No a teď přede mnou jeden takový komiks leží. Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee, který by mi měl mistra Lee představit v tom nejlepším světle.

Pevné desky, přebal, pěkně ilustrovaná obálka. Tenhle komiks vzdává hold opravdové ikoně, takže si rozhodně zaslouží péči, které se mu dostalo jak od autorů, tak českého vydavatelství Crew. Ilustrátorku Colleen Doranovou můžete znát ze série Sandman, nebo Američtí bohové a přesně tahle oblíbenkyně Neila Gaimana se postarala o komiksový životopis Stana Lee. Já musím hned z kraje recenze vypíchnout její skvělou práci, ilustrace je pro takovýto komorní druh komiksu zvolena perfektně. Teď to ode mě mohlo znít tak, že nám Stan Lee svůj životní příběh vypráví z houpacího křesla u krbu s kocourem na klíně. Žádný strach, jeho život i způsob, jakým nám jeho segmenty představí, je akční a plný zvratů. (technická poznámka: nikdy nepoužívejte houpací křeslo vedle krbu :))

Jednu věc si musíme vyjasnit hned na začátku. Stan Lee ve svém vyprávění rád přehání. Není to lhář, ale nemá daleko do občasného přehánění dědy Simpsona a vlastně si doteď nejsem jistý, jestli je to záměr. Pokud jste ochotni na tuhle hru přistoupit a občas nad nějakou nejasností přivřít oko, slibuji vám, že si čtení užijete.

Celý příběh začíná už v mistrově dětství. Otec je dlouhodobě bez práce, malý Stanley spí na gauči, ale díky milující matce rodina funguje, a to snění naštěstí taky nic nestojí. Nadaný žák, který nemá moc kamarádů, láska k literatuře, první práce i epizoda v armádě. A pak Joan, vdaná žena, kterou Stanovi přihrála "náhoda", a která nakonec stála po jeho boku 70! slovy sedmdesát let. Konkrétně její rozvod s prvním mužem a všechny okolnosti... No, jak to jen napsat s pokorou k předloni zesnulému umělci... Raději to taktně přejdu vtipem: Tlusťoch na zahradě své vily griluje, kolem plotu jde bezdomovec a hladově kouká. "Chceš kousnout?" ptá se tlouštík s klobásou v ruce. "Ano, prosím!" odpoví žebrák.
"Azore, trhej!"

Určitě vás zajímá, jestli se dočkáme i nějakých detailů z tvorby samotných komiksů. Nebojte, v knize najdete nejen zajímavosti o vzniku Fantastické Čtyřky a Spider-Mana, ale i spoustu originálních kreseb a obálek z klasických, nebo pro Stana Lee důležitých sešitů. Líbí se mi, jak se na nás mistr z komiksu obrací, říká: "Tak tohle byste chtěli vidět?!" a v zápětí nám přinese další dávku informací a zábavných historek.

Snad nebudu moc spoilovat, když napíšu, že i přes některé kotrmelce měl Stan Lee šťastný život. Jasně, existuje spousta podrobnějších knih, které vám dovolí nahlédnout do jeho soukromí, výhoda Úžasného, fantastického, neuvěřitelného Stana Lee spočívá především ve způsobu vyprávění, které je hlavní postavě vlastní, a tím se vlastně celý kruh uzavírá. Zároveň je tady promítnut exhibicionismus a chuť bavit obecenstvo. Obecenstvo, kterým se při čtení tohoto komiksu automaticky stáváte. A já jsem přesně ten divák, který nakonec nebude s ostatními aplaudovat vestoje, ale pošlu ze své sedačky autorovi palec nahoru a spokojený úsměv.

Čtivý, vtipný, přímočarý a přehledně nakreslený životopis. Stejný jako superhrdinské komiksy hlavního protagonisty. Škoda, že se většina komiksových životopisů zařadí do šedivého podprůměru, protože Peter David a Colleen Doranová nám tady ukazují, jak takový žánr správně uchopit.

Petr


Sledovat nás můžete na našem úžasném, fantastickém, neuvěřitelném facebooku