VÁLKA ŘÍŠÍ

08.03.2021

Jason Aaron patří mezi naše oblíbené komiksové scénáristy a my jsme napjatí, jak se vyvine aktuální situace, protože bychom mu na Comic Conu rádi předali menší hromádky komiksů k podepsání. Mezi nimi i Válku říší, na kterou se dnes podíváme. Naštěstí jsme optimisti, naše sklenice jsou vždy poloplné a věříme ve šťastné konce. Ale většině šťastných konců předcházejí zlé začátky, takže se pohodlně usaďte. Vládce temných elfů nemá se Zemí, a především jejími obyvateli, ty nejušlechtilejší plány.

Tomuhle komiksu by strašně slušela pevná vazba. Už při pohledu na úžasně epickou ilustraci na obálce je mi jasné, že uvnitř nás čeká něco zásadního. Musím hned zmínit kresbu, která mi sedla jak zvedák Mika Tysona na bradu jeho soupeře a břicho přítelkyně. Stejně jako většina superhrdinů, býval i Tyson velký gentleman a ženu by do obličeje nikdy neudeřil. Zpět ale k fantastické kresbě Russella Dautermana, tomu se podle mě podařilo beze zbytku naplnit definici "moderní superhrdinský komiks". Opravdu jsem se těšil, čím mě na každé další stránce překvapí a jak šílenou kombinaci tvarů a velikostí panelů zvolí.

Invaze Malekithovy armády na Zemi začala. První na ráně je New York a tak je nasnadě, že se mezi střechami mrakodrapů objevuje pavoučí muž. Vtipné hlášky ho samozřejmě neopouštějí ani ve chvíli, kdy si začne uvědomovat vážnost celé situace. A pak se doslova roztrhne pytel. Daredevil, Captain America, Iron Man, Wolverine, Doctor Strange, Captain Marvel, She-Hulk, tady musí srdce každého fanouška Marvelu zaplesat. Pro mě možná nečekaně se objevují i Punisher, Ghost Rider a Blade, a i když jsou všichni okamžitě vhozeni do akce, nechybí ani vtipné přivítání starých známých. Humoru je tady docela dost, a nejsou to jen Spider-Manovy hlášky, které mě během čtení pravidelně rozesmály. Zároveň to dotváří "dospělost" celého příběhu, ve kterém nechybí ani cákance krve a několik silných momentů.

Zpátky ale k ději. Do velké bitvy se bohužel zatím nezapojil Thor, který má co dělat s ledovými obry v Jotunheimu. A právě tyhle přechody mezi "naším" světem a Marvelovským podáním severské mytologie, jsou pro celý komiks zásadní. Pokud se chcete dozvědět, co velké bitvě předcházelo, najdete to v Thorovských komiksech Bůh hromu znovuzrozený a Válka říší se blíží. Samotná Válka říší je pak vyvrcholením, které ale bez problémů funguje i samostatně, nechybí tady jasný úvod i konec. Než se ale k samotnému finále dostanete, přijde na scénu ještě spousta dalších postav a celý komiks se drží klasického "akce střídá akci". Občas jsem se musel zastavit a trochu se v tom mixu kladiv a čepelí zorientovat. Rychlostí blesku (a většinou i s nějakým efektem blesku:)) se přesouváme z místa na místo. Na nadechnutí dostanete jen malý prostor a opět jste vtaženi pod hladinu a to až do samotného grand finále.

Moje doporučení tentokrát směřuje nejen k fanouškům Marvelu, ale všem komiksovým nadšencům. Perfektně nakreslená akční jízda, ve které je asi zbytečné hledat nějaká poselství, kromě toho, že jakoukoliv zbraň porazíte silnější zbraní.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku