VĚČNÉ ZLO

22.02.2021

Taky už občas máte dost těch namistrovaných hrdinů a jejich ulízaných patek, nažehlených plášťů a srdceryvných keců? Jasně, všichni je milujeme, ale koho by nezajímalo, jak by to vypadalo, kdyby najednou nebyli? Jak by asi tento fantaskní DC svět vypadal? Odpověď nám dají samotní superpadouši. Tak se pojďme na tuhle zločineckou jízdu plnou anarchie a chaosu podívat.

Kniha vyšla již v roce 2019 a to rovnou ve třech vydáních jako součást takzvané NEW 52. Vedle šité vazby v pevných deskách s přebalem a paperbacku jsme se dočkali i limitované edice o padesáti dvou kusech, která se prakticky liší od prvně jmenované jen výjimečným černobílým přebalem. O scénář se postaral Geoff Johns, který má s DC hrdiny již bohatou zkušenost. David Finch se ujal kresby, která je pro moderní pojetí daného žánru klasická a trochu tuctová, ale přitom dobře koukatelná.

Hlavní roli má v knize uskupení říkající si Vláda České republiky, teda Zločinecký syndikát, což je vlastně takový protipól Ligy spravedlnosti. Komiks se řídí heslem "Není čas ztrácet čas." a hned ze startu je plný akce. Temní dvojníci našich starých známých hrdinů zosnovali dokonalý plán, v rámci jehož pustili ze všech nejstřeženějších zařízeních ty nejnebezpečnější zločince a udělali z nich své soukmenovce a zároveň zatrhli tipec všem samozvaným ochráncům. Diktátorsky se chopili moci a tak začalo podmanění světa a likvidace takřka všeho. Avšak i samotní členové syndikátu měli z něčeho strach.

Byť je to možná k nevíře, tak ne všichni hajzlíci touží po zničení světa, tak jak jej známe. Captain Cold, Black Manta, zombie kopie Supermana zvaná Bizzaro a pár dalších postupně rekrutovaných a v jejich čele nikdo jiný než Lex Luthor s tím hodlají něco udělat. Každý z nich má sice svůj motiv, ale v důsledku chtějí to stejné. Zlo je relativní a jak se říká, klín je potřeba vybít jiným klínem, a tak hodlá Lex Luthor vrazit svůj klín do klína Ultramenovi. Uznávám, že tohle může vyznít trochu divně, ale určitě mě chápete a nebudete v tom hledat přiteplené dvojsmysly. Následuje velké množství nejrůznějších soubojů, pár zajímavých zvratů a nakonec i víceméně klasický happyend. To vše se točí kolem zřejmě nejchytřejšího člověka DC Universa, kterým je již jmenovaný Lex Luthor. Tuhle pro mnohé možná nesympatickou postavu jsem si za poslední dobu poměrně oblíbil a jeho pohled na svět má něco do sebe, což nám dokázal i v nedávno vydaném dotisku komunistického Supermana.

Je to akční jízda od začátku do konce. Děj postrádá sice trochu logiky a chvílemi může pro někoho působit zmatečně, ale byla příjemná změna sledovat v akci převážně záporáky za cenu upozadění superhrdinů. Na konci je i vyřčena jedna poměrně dobrá myšlenka a v neposlední řadě jsme se dočkali i pár vtipných momentů, ze kterých bych za sebe vyzdvihl vypořádání se s Atomicou. Jedná se o perfektní odreagovačku, která se dobře a svižně četla, nebyla příliš ukecaná a vizuálně ji taky není co vytknout. Je to vážně pěkný a moderní superhrdinský teda superpadoušký komiks, který si můžete přečíst bez jakékoliv větší znalosti souvislostí z jiných DC dějových linií, jelikož vše potřebné se v něm dozvíte a tak funguje jako samostatná jednotka.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku