VELKÝ GATSBY

20.10.2023

Když se řekne Gatsby, vybavíme si Lea DiCapria, zelené světlo, večírky, bohatství, lež, pozlátko, zábavu, smích a jeden velký sen. Příběh Gatsbyho je ale jedná velká klasika, příliš slavná na to, aby se zapomněla. Škoda, že se mistr F. Scott Fitzgerald jeho slávy nedožil. To, co chci napsat a to, co každému nejspíš dojde, si nechám až na konec, teď se pojďme začíst a podívat se na jeden velký večírek.

Na začátku je Nick, přítel (takhle Gatsby všechny oslovoval) soused a obchodník s akciemi. Daisy, znuděná dívka v manželství a její manžel Tom, který čte knihy s dlouhýma a složitýma slovama, protivná golfistka a spousta dalších lidí, kteří se rádi přiživí na něčí slávě, bohatství, zkáze a lži. Nick si pronajal malý domek vedle Gatsbyho panství ve čtvrti boháčů a dokázal si zachovávat skromnost mezi šíleně bohatými a znuděnými lidmi. Neskutečný to člověk. Ke Gatsbymu vzhlížel a skoro jej obdivoval, já se řadím taky mezi jeho obdivovatele.

V té době, pokud jste nebyli bohatí, dobře vdané ženy, nebo děti bohatých rodičů, tak jste vlastně nebyli. A tak to nějak funguje dodnes. Nicméně Nick byl tedy soused pana Gatsbyho, taky se vám stává, že když slyšíte to jméno nebo ho čtěte, tak se zatají dech a přemýšlíte o něm? Nick se o něm doslýchal různé věci, které šířili jeho "přátelé", vrah, obchodník s lékárnami, zloděj a podvodník. Nick byl kritický, věřil Gatsbyho dobrým očím a duši. I když vždycky je kousek pravdy i tam, kde byste ji nečekali.

Nick měl sestřenici Daisy, Tomovu manželku, nešťastnou dívku. Ta byla kdysi do Gatsbyho zamilovaná, tak jako on do ní, pět let se neviděli. Golfistka věděla, že něco nehraje, díky Nicka donutila uspořádat Gatsbyho večírek a pozvat tam i Daisy s manželem. Pozorným očím to neušlo. Ta chemie tam byla i po pěti letech. A tak to začalo, dostavení, rande, sezení na verandách v tichu a souznění do noci. Tom měl taky milenku, ale neplatilo u nich, když já můžu, tak ty taky. Jeho milenku nakonec zabila neúmyslně jeho žena. Život pokračoval dál. Paradox.

Daisy nebylo příjemné být v obklopení lidí, a tak Gatsby dokonce vyhodil veškerý svůj personál a snažil se ji potěšit každou maličkostí. Ale ono, i když se snažíte, jak moc chcete, ne vždy to vede k pohádkovému konci. Gastby koneckonců měl svou pohádku. A jak to skončilo? To už se musíte dočíst sami.

Co jsem chtěla napsat bylo, že mistr Fitzgerald dokázal vytvořit sen, hořkosladký sen. Nádherné dílo, které je super v každém podání. Samozřejmě pro mě je na prvním místě kniha a pak film a komiks, ale všechna zpracování jsou pro mě dokonalá, kresby jsou nádherné a výstižné. Na začátku knihy se seznamujeme s autorem a krátkým medailonkem o všech postavách. To by mělo být v každé knize pro lepší orientaci. Kresby jsou povedené. Vidim značnou podobu z filmovým provedením, ale to už je možná jen můj pocit.

Kristýna


Sledovat nás můžete na našem facebooku