VENOM 1: REX

17.01.2022

Antihrdinové od Marvelu mě vždy fascinovali. Ať už se jedná o Deapdoola, Punishera či kačera Howarda. Uvidíme, co na to Venom a jeho nová samostatná série

Kdo by neznal černého (může se to ještě říkat?) vesmírného symbionta ze spiderversa. Mimo spoustu vedlejšáků, především ve Spider-Manovských komiksech a dosti zmaštěné role v trilogii s Tobey Maguirem, se dočkal i role hlavní v již dvou samostatných filmech, které budí docela rozporuplné pocity. Venom je však zábavná postava s poněkud ostřejším chováním a možná lehce nenaplněným potenciálem, a tak se nám Marvel rozhodl naservírovat novou sérii zaměřenou primárně na něj. Autory jsou, u nás zatím nepříliš známí, Donny Cates a Ryan Stegman. První díl nese podtitul Rex, což je jméno jedné z postav v komiksu.

Symbiont okupuje tělo Eddieho Brocka. Už se spolu tak nějak dokázali sžít, bojují proti zločinu, schizofrenně si povídají, ale s Venomem je něco špatně. Symbiont mající děsivé noční můry není úplně standardním úkazem. Rex nabídne Eddiemu informace, které mu mají pomoci Venoma dát zase psychicky dokupy, výměnou za pomoc se záchranou bývalých spolupracovníků, kteří jsou u ledu a mají být zlikvidováni. Hlasy starým jazykem, které se Venomovi však ozývají v hlavě a způsobují značné trable, však nepostihly jen jeho, ale i další symbionty a průser je na světě. Venom Eddieho chvílemi přestává poslouchat a jako posedlý dělá trable. Na povrch vyplouvá, respektive vylétá, prehistorické symbiontní okřídlené monstrum, které věznil a využíval S.H.I.E.L.D. ke tvorbě supervojáků, dělá bordel v New Yorku a požírá ostatní symbionty. Za vším stojí Knull, bůh symbiontů.

Na pomoc přispěchá i ukřivděný, a také černý, Spider-Man, ale zprvu moc efektivity nepřinesl. Venom se naučí novým kouskům a stane se z něj takřka multifunkční zařízení. Vyzbrojen celým arzenálem ukradeným S.H.I.E.L.D.u započíná řežba s oním prastarým drakem. Že to zní přeplácaně? Ano, ono to do jisté míry přeplácané je, ale když nad tím moc neuvažujete, tak to vcelku pobaví. Příběh je to poměrně ukončený, byť si konec si pro nás připravil docela zásadní otázku, která vyloženě vybízí k pořízení dalšího dílu.

Děj je akční a přímočarý, čemuž pomáhá i dynamická do temně laděná kresba. Často se zde v rámci uvedení do příběhu autoři vrací v čase, takže čtenáři jsou poctivě vysvětleny nejrůznější podrobnosti včetně původu symbiontů. Komiks nenudí a čte se rychle a se zálibou. Ani originalita úplně nepokulhává, což je milým překvapením v daném žánru. Chyběla mi tam větší špetka humoru, ale co se dá dělat. Kdo má rád Spider-Mana, tak jej určitě nezklame ani Venom, jelikož je to příjemná změna, alespoň co se nevybíravého jednání týká.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku