VENOM 3: NESPOUTANÝ

06.01.2023

Pokaždé, když jen slyším nebo vidím zmínku o Venomovi, začne mi hrát v hlavě písnička od Eminema, která byla jako soundtrack u druhého filmu s tímto černým symbiontem. Z refrénu rozumím sice jen slovu Venom, ale to mi v ničem nebrání si to prozpěvovat.

Za znění melodie v hlavě beru do svých bílých rukou červený komiks o černém Venomovi, v pořadí již třetím v sérii od Donnyho Catese. Na titulní straně na nás číhá děsivý Carnage a kniha nese podtitul Nespoutaný. Ihned po otevřeni mi po prohlédnutí prvních stran dochází, že zřejmě nebude moc rozvíjen původní děj z prvních dvou knih, nýbrž nás čeká lehce něco jiného. Konkrétně se podíváme na čtyři samostatnější krátké příběhy, o které se postaralo vícero autorů. Prim sice hraje již zmiňovaný Cates, ale ani zdaleka není jediným. Snad bude tato změna pozitivní, neboť první dvě knihy jsem hodnotil víceméně průměrně.

Hned v prvním sešitu na nás čeká zajímavá dvojice ve složení Nick Fury a Wolverine, které čeká cesta do Vietnamu. Pokusy vytvořit supervojáky spojením člověka a mimozemského symbionta se trochu zvrtly a kdo jiný než Logan by to taky měl teď žehlit. Nicméně nebude to úplně jednoduchý úkol. To by v tom byl ale čert, kdyby v tom neměl prsty S.H.I.E.L.D., kdo jiný by taky v rámci bezpečnosti světa neriskoval. No chudák Logan. Z Asie se přesuneme k psychopatovi jménem Cletus Kasady, který je známější pod svým symbiontím alter egem Carnage. Podivný kult jej přivede zpátky a on lehce přemotivovaný bude chtít nabrat sílu dosti neortodoxním způsobem. Prvotně jsem myslel, že budu zklamaný utnutým nadějným začátkem, ale naštěstí jsem se spletl a v dalších dvou kapitolách se o Carnage ještě docela dost otřeme.

Ve třetím sešitu knihy se můžeme těšit na "venomovaného" psa a mihne se zde i Eddie Brock. Jelikož převážnou část sledujeme z pozice psa, moc se zde nemluví, ale obrázky mluví za vše a následně nám toho trochu odkecá i pomstou posedlý Carnage. V poslední části knihy se zaměříme na Andi, která bývala společně se symbiontem Manii, což jsem do teď neznal a rád se nechám poučit. Sice už není ve spojení se symbiontem, za to ale umí vyvolávat démony. Zda ji to však bude co k čemu proti již několikrát skloňovanému Carnage, to se úplně říct nedá.

Samostatně vedené minipříběhy byla za mě trefa do černého. A tím nemyslím černého symbionta, ale pomyslný střed terče. Čtenář nemusel vzpomínat, co bylo v minulých dílech a byť je na hřbetu knihy číslovka 3 a lehká návaznost tam je, tak si to můžete s naprostým klidem přečíst jako samostatnou jednotku a prakticky o nic nejste ochuzeni. Líbila se mi i kresba všech zúčastněných výtvarníků, kterým se povedlo ztvárnit temnou atmosféru. Jedná se o nadějné potenciální počátky separátních sérií, u kterých by mě docela zajímalo pokračování. Především převážná pasáž s červeným záporákem na mě zapůsobila víc, než původní příběh s Venomem. Kniha tedy skvěle nabudí k něčemu novému, což ale zároveň může působit jako lehké zklamání v podobě neuspokojení zvědavosti, co bude dál. Účel to ale do jisté míry plní, protože já se těším na další knihu, která bude snad dále rozvíjet Carnagův příběh.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku