VODNÍ HAD

18.11.2020

Už mi docela chybí návštěvy knihkupectví a antikvariátů. Zajít se v sobotu dopoledne podívat, co je kde nového, utratit pár stokorun a zajíst ty úlovky "phočkem" v oblíbeném bistru. I přesto, že mají mé oblíbené obchody zavřeno, konec roku není rozhodně chudý na komiksové novinky. Jednou z nejvýraznějších publikací je Vodní had od vydavatelství Comics Centrum.

Velký formát, který se vám jen těsně vejde do kalaxu, pevné a hlavně krásně ilustrované desky. Zpracování je opravdu luxusní a já už jsem zvědavý, co mě čeká uvnitř. Překvapivě je to příběh mladé dívky Mily, která se během koupání v řece setkává s novou kamarádkou. Už od první stránky vás mohou zaujmout osobité ilustrace Tonyho Sandovala, neskrývaná kresba tužkou lemuje všechny surrealistické výjevy a já se i díky tomu nechávám spokojeně vtáhnout do děje.

Zpátky k Mile a její tajemné kamarádce Agnes. Celý příběh začíná poměrně civilně a zaměřuje se na chemii mezi oběma dívkami, i když vám hned bude jasné, že si s sebou jedna z nich nese, nebo spíš vleče nějaké tajemství. Nejdříve jen drobné náznaky, posléze výjevy, které vás zarazí a následně udeří mezi oči. V jednu chvíli sledujete až nebezpečně detailní líbání a následně vyvržení chobotnice a ne, nejedná se o vyvržení z moře. Z poklidného vyprávění o dospívání a přátelství se dostáváme do hororové reality. I když, reality? V téhle knize si nemůžete být nikdy úplně jistí, jestli to, co vidíte, je jen vyobrazení nálady a pocitů, nebo jde někomu o život.

Tony Sandoval je nejen osobitý ilustrátor, ale i velmi schopný vypravěč. Tam, kde by jiní opatrně balancovali mezi realitou a fikcí, on tuhle pomyslnou misku vah převrhne a všechna ta závaží nahází na jednu hromadu. Finále knihy mi moje myšlenky moc neutřídilo, ale zase jsem měl před spaním o čem uvažovat. Necelých sto padesát stránek uteklo jako voda (nebo jako vodní had:) a já se ani vteřinu nenudil. Právě naopak a když jsem následující den připravoval fotky do článku, přečetl jsem si to celé znovu.

Po vší chvále je vám asi jasné, že bych uvítal i další Sandovalovy komiksy v češtině a doufám, že se Comics Centrum brzo pustí do Doomboye, nejlépe ve stejně kvalitním vydání. Co se týče Vodního hada, nechám ho teď chvíli odležet a znovu si udělám radost o Vánocích.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku