WARHAMMER 40,000: MARNEUS CALGAR

04.03.2022

Dneska začneme takovým ne moc dlouhým vtipem: Víte jaký je rozdíl mezi Warhammerem a Warcraftem? Ne? Já taky ne! Haha, vidím, že se nesměje nikdo, kromě mě. Ale nebojte, nejen že se nebudu pokoušet prorazit jako stand-up komik, ale navíc nějaké povědomí o Warhammeru (i Warcarftu) samozřejmě mám. I tak tohle bude recenze spíše ze strany nezainteresovaného nadšence.

Co se týče zpracování komiksu, Marneus Calgar je prostě typický Marvel paperback, kterých u nás každý rok vycházejí desítky. Musím pochválit krásnou kresbu na obálce, samotný Marneus Calgar tady se zuřivým výrazem v obličeji a zaťatými pěstmi pálí jako smyslu zbavený. A nechybí samozřejmě ani dobře známé logo Warhammer 40000. Jestli bylo záměrem zaujmout fanoušky Warhammeru, myslím, že se to beze zbytku podvedlo a do budoucna bychom se od Nakladatelství Crew mohli dočkat i dalších příběhů z tohoto oblíbeného universa.

A začínáme pěkně zostra. Není to nikdo jiný, než Marneus Calgar (i když... Noo, nebudu spoilerovat), který si cestu po schodech dláždí těly svých nepřátel. Zjišťujeme, že to byla jen krásná vzpomínka na staré dobré časy Černé křížové výpravy. A hned je v textu obsažena první hvězdička*, to aby bylo každému pravověrnému Warhamerákovi jasné, že se jednalo o Black Crusade. Různých poznámek, popisů oblastí a dějin tohohle válkou zmítaného světa, je tady opravdu spousta. Můžete se tak dozvědět, ve kterém systému, subsektoru a segmentu se aktuální děj odehrává. Je prostě vidět, že se tenhle komiks zaměřuje především na fanoušky deskoherní (miniaturové) předlohy a jejího obsáhlého světa.

Přesněji řečeno na fanoušky Warhammeru 40000 a případné zájemce o proniknutí (ano, vím jak to zní:)) do tohohle kultovního sci-fi universa.

Proto se rychle vracíme do vzdálené minulosti, kde začíná Calgarův výcvik. My tak můžeme sledovat strastiplnou cestu, ve které se jen ti nejlepší mohou stát vesmírnými mariňáky. Předpokladem není jen píle a schopnost vydržet tvrdý trénink, postavení mariňáka vyžaduje i specifický charakter člověka. A taky úpravy jeho tělesné schránky, kterých si tady taky užijete dosytosti. Nesmím opomenout ani jakýsi bizarní přesah, protože nepřátele mariňáků jsou bezvěrci, kacíři a rouhači.

Během celého děje se tak přesunujeme mezi časovými rovinami a sledujeme Calgarův životní příběh a na něj naroubované reálie ze světa Warhammer 40000. Pro mě je tohle spíše odpočinkové čtení, u kterého vypnu, užívám si pěknou kresbu a machistické zamyšlení nad světem, kde existuje pouze válka. A dává to smysl, protože ty předražené plastové miniatury si spolu nechtějí zatančit.

Nakladatelství Crew začalo pěkně zostra. Tohle je akční jízda, která vás (ne)násilnou formou a v rámci jednoho uzavřeného příběhu, zasvětí do malé části universa Warhammer 40000.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku