WATCHMEN - STRÁŽCI

25.01.2021

Kolik komiksů si může dovolit nést přívlastek "legandární"? Napadá mě hned několik publikací, které ovlivnily celý komiksový žánr a fanoušci bublinové literatury je i po mnoha letech od vydání hodnotí samými superlativy. Někteří autoři mají to štěstí, že takových "opus magnum" vytvořili hned několik. Jako slavný Alan Moore, jehož Watchmeni jsou stejně staří jako já. A to je samo o sobě předpokladem jisté legendárnosti. :)

Co se týče zpracování, nemůžu knize nic vytknout. Právě naopak. Nadstandardně velký formát, pevné desky a krásný přebal. Stačí, když si tohohle kilo a půl vážícího cvalíka chvíli podržíte v ruce, těch bezmála čtyři sta padesát stránek se rychle pronese. Nakladatelství BB/art komiks jistě právem považuje za svou vlajkovou loď, a tak dostala čtvrtá edice nejen novou obálku, ale i pár úprav textu, letteringu a o něco větší gramáž papíru. Bohužel ani jednu z předchozích verzí nemám, takže to nemůžu srovnat, můžu se maximálně kochat svým čtvrtým vydáním, čichat k němu, zkoušet, ve které části knihovny mu to nejvíce sluší a nakonec si ho třeba i přečíst.

Studená válka je v plném proudu, Spojené státy drží v šachu Sovětský svaz a vlastně i celý zbytek světa díky své nejsilnější "zbrani" - Dr. Manhattanovi. Že už jste to někde slyšeli? Viděli ve filmu? Jasně, právě proto jsem psal o té legendárnosti. Watchmen ve své komiksové podobě je výjimečný především způsobem vyprávění. Celý příběh je propojen chytře vystavěnými oslími můstky, které nás plynule přesunují v časech a místech a my tak naprosto nevtíravým způsobem dostáváme odpovědi na naše dotazy. Postupně se nám tak vyjasňují vztahy jednotlivých postav a otevírají se staré rány. Všechny nitky se rozplétají směrem od Komedianta a je to právě jeho smrt, která na začátku spustí sled všech událostí.

Nejsou to jen staré křivdy, které se proplétají celým příběhem. Watchmeni se nebojí klasických superhrdinských postupů a díky tomu můžeme sledovat tragický origin Dr. Manhattana. Zrovna tahle pasáž mi poctivě zježila ochlupení po celém těle (ne, tam ne) a stejně tak jsem hltal zapeklité pátrání po Komediantově vrahovi. To samé platí pro společnou službu ve Vietnamu, zakončenou až groteskní scénou v baru. Nechybí tady ani milostný trojúhelník, ve kterém si mladá Laurie alias Hedvábný přízrak vybírá mezi pozemskou a nadpozemskou láskou. Alan Moore, jak bývá jeho zvykem, se nás v pravidelných dávkách snaží šokovat a musím přiznat, že mu to žeru i s rukou ve které drží naviják a to včetně grand finale.

Musím pochválit i akční pasáže a také vynalézavost u některých "drsnějších scén". No a nebyl by to Alan Mooore, aby se nás nesnažil okouzlit a někdy možná až zahltit nějakou tou intelektuálně/filozofickou omáčkou. Zajímavý je i jeho pohled na studenou válku a politiku vůbec. Tady si přijde na své asi každý Moorův fanoušek, mě nevyjímaje. Scenáristické vychytávky jako"komiks v komiksu", psané pasáže a jejich naprosto nerušivé zasazení do příběhu. Čím víc se prokousávám ke konci knihy a sleduju počínání všech těch nečernobílých postav, dobráků, kteří prostě občas v afektu zapochybují a arogantních hajzlů, kteří... Ale to už bych opravdu prozrazoval moc.

Přes třicet let se Watchmeni drží na komiksovém výsluní a já v tomhle případě nemám nejmenší důvod jít proti proudu. Možná i díky tomu se u mě při čtení posledních stránek dostavil nával paniky. "To už se fakt blížím ke konci!?" - Načež se v okně objevil mocný DR. Manhattan a pravil. "Né Petře, tvůj konec bude ještě legendárnější!"

Hezký večer.

Váš Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku