WOLVERINE: STAREJ DOBREJ LOGAN

06.07.2020

Když vás starý dobrý přítel požádá o to, abyste s ním nasedli do superhrdinského auta a projeli spojené státy na šíř, co mu odpovíte? Počkat, počkat! Než se unáhlíte, ještě vám prozradím pár detailů.

  1. Dostanete za to dobře zaplaceno.
  2. Spojené státy jsou v jakémsi postapokalyptickém rozpadu a vládnou jim největší superpadouši.
  3. Jo, a nutně potřebujete peníze pro záchranu své rodiny.
  4. A za čtvrté - jste Wolverin.

Nebudeme chodit kolem horké kaše, tenhle komiks sice vydala Crew, ale už jste si ho mohli dříve pořídit v sérii UKK. Kniha byla dlouhodobě špatně dostupná a cena bazarových kousků se začala šplhat proklatě vysoko, a tak není divu, že se největší český vydavatel komiksu chytil své příležitosti. Měkká vazba a žádný obsah navíc oproti UKK trochu zamrzí, ale zpracování je i tak ok. Nebo spíše OK. Protože už samotná obálka vám nastíní, že od Starýho dobrýho Logana můžete očekávat skvěle nakreslený, moderní, akční komiks.

Tahle roadmovie v komiksové podobě (roadcomic? :)) je fanoušky považována za jeden z nejzásadnějších marvelovských komiksů posledních let. I když jsem se během čtení (i druhého čtení) rozhodl nebýt tím obřím hypem ovlivněn, neměl jsem nejmenší šanci tomuhle dvousetstránkovému modernímu opusu nepodlehnout. Je to totiž jednohubka, kterou si musíte užít za jeden večer. A nebojte, i když tady najdete spoustu vtipných hlášek a dialogů, jedná se o akční komiks, který se čte s takovou ladností, jako když šíp slepého Hawkeye projíždí vaším krkem.

Tři tisíce mil dlouhá jízda přinese Wolverinovi do cesty spoustu pastí, ale i když je poháněn strachem o svou rodinou, zároveň se snaží držet zásady, že neublíží jediné živé duši. Jeho adamantiové drápy (které si nechal Filip vytetovat na ruku, ale vypadá to spíše jako pletivo:)) nevyjely skrz zestárlou kůži už dlouhá desetiletí. To, jestli se je Logan nakonec rozhodne použít, vám bohužel prozradí samotná obálka, já budu ohledně spoilování poněkud mírnější. Komiks obsahuje odkazy na oblíbené marvelovské postavy, u některých vám detailně (někdy až moc) ukáže jejich osud, u jiných si jen v rámci dialogů vyslechnete nepříjemnou pravdu. Skvěle je tady vykreslen především vztah obou hlavních hrdinů, jejich touha po pomstě a naprostý nezájem o spravedlnost, způsobený jejich životními zkušenostmi.

Perfektní zobrazení postapokalyptického světa plného superpadouchů, kteří se přetahují o moc. Vše sledujete na pozadí napínavého příběhu dvou starých supráků, kteří mají různou motivaci, ale stejný cíl cesty. Tomuhle komiksu nemám co vytknout. Už se těším až zase uběhne pár let a přečtu si ho potřetí.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku... ale nemusíte :)