ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT 2

11.07.2022

Zabij, nebo budeš zabit znovu! Ano správně, máme tady dvojku a my jsme šťastní, že tak rychle po jedničce. Proč? Protože milujeme Brubakera a jeho vražedné myšlenkové pochody převedeny do grafické podoby Seane Phillipsem. První kniha byla nečekaně (ironie) velmi povedená, a jak znám tuhle dvojici autorů, tak dvojka bude minimálně stejně dobrá, ne-li lepší.

Vracíme se k samozvanému mstiteli Dylanovi, který občas vidí skrz svou lyžařskou kuklu bludy. Minule se dostal do křížku s ruskou mafií, šla po něm dost vehementně policie a lehce se mu to vymklo z rukou, tak se rozhodl se svým řáděním přestat. Vydrží to však a dovolí mu to jeho démon? Něco mi říká, že ne, nebo alespoň pochybuji o tom, že celá druhá kniha bude o jeho bezstarostném zahrádkaření. Pohled na pravý opak se nám naskytne hned na první straně, kdy náš milý maskovaný a duševně chorý vypravěč na moment přeskakuje pár momentů ze svého hektického života a vyobrazuje nám jeho nejzběsilejší řádění.

Ano, zprvu chtěl sekat latinu namísto hlav a začal brát dokonce předepsané léky na tu svoji zmatenou mysl, ale co čert, nebo v tomto případě spíš demon, nechtěl, Rusové byli jiného názoru a chtěli se mstít. Dokonce i Kira, bývalá přítelkyně, se k němu zase začala mít, ale z toho napřed vrhnul, a to doslova. Pro první vraždu si nakonec nejde daleko a příhodně na Halloween podřízne prvního Rusa. Teď by se se svými zkušenostmi hodil na Ukrajině, no ne? Postupně Dylan působí ve svém počínání čím dál sebevědoměji, to víte, nejdůležitější ze všeho je praxe. A že by byl jeho linkedin už plný zkušeností v rámci daného oboru.

Je rozhodně více než zajímavé sledovat myšlenkové pochody labilního člověka s touhou pobít v zájmu Kiřiny a své bezpečnosti celou ruskou mafii. Nutí mě to ptát se, kde bere Brubaker tu inspiraci? Zajisté je to v mnoha ohledech přehané, ale stejně jako by věděl, co se přesně takovým lidem honí v hlavách. I pestře popsaný pobyt ve cvokhausu má něco do sebe a také tam se dají najít ideální kandidáti na Dylanovu pomstu proti nespravedlnosti okolního světa. Veškerá řádění musí však jednou dojít svému konci. Jaký konec čekal Dylana vám s dovolením nevyspoiluji, ale řekněme, že pro uzavření příběhu je to konec dobrý až až, teda jak pro koho

Autoři opět nezklamali a dali nám poměrně detailní pohled pod pokličku psychicky narušeného vraždícího maniaka. Vsadit na Brubakera s Phillipsem se prostě vyplácí a ani u Zabij, nebo budeš zabit to nebyla výjimka. Podobný příběh, jako je v těchto dvou knihách, jen tak v komiksu nenajdete. Je ve správném smyslu nevybíravý, plný napětí, násilí a krve, zaujmou ale i propracované charaktery jednotlivých postav, které jsou často naprosto zlomené, a jejich vzájemné souznění nutí čtenáře s nimi chvílemi i soucítit. Zároveň zde bylo vyřčeno i pár hlubokých myšlenek, které se prakticky dotýkají každého z nás, jen je většina bohužel ignoruje.

Filip


Komiks se v roce 2022 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :) 


Sledovat nás můžete na našem facebooku