ZAKLÍNAČ: SKLENĚNÝ DŮM

31.12.2019

Zaklínač je fenoménem posledních let a tak není divu, že se dostal až do komiksu. Po původních knížkách od Sapkowskeho jsme tady měli již tři videohry, několik deskových her i pokusy o zfilmování. Aktuálně je to hodně skloňované téma především z důvodu nového seriálu, o který se postaral Netflix v hlavní roli se Supermanem, rozumějte herce, který zároveň ztvárnil ne moc povedenou postavu Supermana. Zároveň se začalo i spekulovat, že tvůrce zaklínače dal zelenou čtvrtému pokračování na videoherním poli. Vraťme se již ale ke komiksovému zpracování, které by mělo být hlavním obsahem tohoto článku.

Kniha s podtitulem "Skleněný dům" zaujme ihned obálkou, o kterou se postaral legendární autor Hellboy universa samotný Mike Mignola. Ani kresba celého komiksu není zklamáním, skvěle dodává celému ději dobrou atmosféru a mírně připomíná styl již zmiňovaného Mignoly.

Ihned od první kapitoly se děj hemží všemi různými netvory a je tomu tak i v dalších kapitolách. Geralt z Rivie, nazývaný též někdy jako Řezník z Blavikenu, se spřátelí s rybářem Jakubem, který posledních devět let nedělá nic jiného, než že chytá ryby a kochá se pohledem na svou mrtvou manželku. Stačily dva dny se zaklínačem a Jakub se rozhodne opustit svou mrtvou ženu a vydá se s ním na cestu, kam jinam, než do lesa, kde mu manželku zabili, respektive přeměnili na něco mrtvolného. Nebo nezabili? Uvidíme, nebo spíše uvidíte, když si to přečtete.

V Černém lese jsou napadeni lešijem a při útěku jsou nasměrováni pěnkavami ovládanými Jakubovou ženou Martou směrem k prokletému skleněnému domu, ve kterém nabudou dalšího přítele v podobě sukuby neustále vyjíždějící po Geraltovi.

Rybář po baráku hledá Martu a zaklínač se sukubou jménem Vara se za neustálého a bezvýznamného tlachání snaží přijít na to, co je na tom domě špatně. Nervozitu z baráku co chvíli střída pohodička u hostiny, chlastání vína a dopřávání si horké a náruživé koupele.

Děj celkově trochu pokulhává a autor se jej snaží vyplnit bezmyšlenkovitými konverzacemi. Vyústění celého příběhu mě však mírně ale příjemně překvapilo a jen dokazuje, že občas věci nejsou tak, jako se celou dobu zdají a že magoři jsou všudepřítomní. A jaké z toho plyne ponaučení? No, že se nevyplatí chodit s vědmákem do divného domu obklopeného divnějším lesem zahrnující ještě divnější individua. Na to fakt dávejte bacha!

Komiks je ideální jak pro fanoušky Geralta, tak i pro Geraltem neposkvrněné, což nemůže říct skoro žádná žena, která se se zaklínačem někdy potkala.

Závěrem snad jen.. Igni!

Filip z Ostravy


Sledovat nás můžete na našem facebooku