ZÁZRAKY

22.04.2024

Je čas se pomalu ale jistě podívat na další komiks ze série Legendy Marvel. Jsme sice trochu pozadu, protože na pultech obchodů už najdete novější knihu s názvem Zombie z Marvelu, ale nevadí, my nikam nespěcháme. A není ani proč, už jste totiž měli dvě příležitosti si Zázraky pořídit, kromě Ultimátního komiksového kompletu jsme se komiksu dočkali už v roce 2002 pod hlavičkou nakladatelství Calibre Publishing (předchůdce Comics Centrum). Tady je názorně vidět, že jsou Zázraky považovány za opravdu zásadní komiksové dílo, protože řekněme si upřímně, rok 2002 nespadal do zlatého věku česky lokalizovaných komiksů.

Zlatý věk prožíváme podle všeho právě teď, a tak tady máme sérii Legendy Marvel a komiks s doporučenou cenovkou 849 korun. To není vůbec málo, ale věřte, že se jedná o opravdu pěkně zpracovanou knihu v pevné vazbě s přebalem. Pochválit musím i kvalitu použitého papíru a tisku. Pokud tuhle sérii znáte, stačí vlastně napsat, že se od minula nic nezměnilo. Série si prostě drží svou kvalitu, a i když se v ní objevilo i pár knih, které mi do konceptu úplně nezapadaly, myslím, že většina titulů by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška Marvelu a komiksu vůbec. Včetně Zázraků, ale to už opět trochu předbíhám.

Velmi epický "frankensteinovský" úvod vás rychle vtáhne do děje, a to nejen díky úžasné a nezaměnitelné kresbě Alexe Rosse. Setkal jsem se tedy i s názory, že na tento realistický typ kresby si musí čtenář nějakou dobu zvykat, já jsem s tím ale rozhodně nikdy neměl problém. Pokusy Hortona Dalece o vytvoření člověka dopadly poněkud nepředvídatelně. Lidská pochodeň totiž veřejnost spíše vyděsila než ohromila, a tak se musel odvážný vědec se svým výtvorem na nějakou dobu rozloučit. Human Torch byl v podstatě pohřben zaživa, odloučen nejen od lidí, které děsil, ale i od kyslíku, který způsoboval jeho vzplanutí. Přes to všechno se jeho stvořitel rozhodl tuhle mučivou bobu využít a postaral se svému výtvoru o přísun vědomostí.

Nic ale netrvá věčně, ani pevnost konstrukce, které měla ohnivého muže držet v bezpečném odloučení od zbytku společnosti. V Evropě navíc zuří druhá světová válka a Ohnivák, jak ho americká média označují, není jedinou bytostí se zvláštními schopnostmi, která aktuálně děsí civilisty. V tuhle chvíli tedy Američané řeší válku na evropském kontinentu, možnost jejich zapojení a my se setkáváme s cílevědomým reportérem a fotografem Philem Sheldonem. Úvod příběhu je tedy opravdu velkolepý, není divu protože využívat nádhernou kresbu Alexe Rosse na nějaké komorní drama by byla opravdu škoda. Samozřejmě se to nese ruku v ruce s dost značnou kýčovitostí. Všechny ty výkřiky a významné pohledy jako by vypadly z noirové detektivky začátku čtyřicátých let. Tam je ale zároveň náš komiks zasazen.

Na druhou stranu, i když se jedná o akční komiks, ve kterém nechybí spousta epických scén, všechny ty známé hrdiny a jejich vstup do našeho světa pozorujeme spíš zpovzdálí. Pro naši civilizaci je to velký zlom a ve spojení s probíhající válkou, do které se Zázraky, jak je mi lidé označujeme, zapojují, nastává i velký zmatek a spousta nepochopení na obou stranách. Celé je to navíc odvyprávěno velmi čtivou formou, takže je problém se od komiksu odtrhnout, navíc je vám asi z předchozích řádků jasné, že s hodnocením nebudu troškařit. Někdy v půlce knihy atmosféra ještě více zhoustne, posouváme se o pár let dopředu, což poznáte především na automobilech a šedinách Philem Sheldona. Lidská rasa je zkrátka nepoučitelná a aktuálně se rozhodla bojovat s mutanty, čímž si ale sama přivodí ještě daleko větší problémy. Nebudu vám opět spoilovat více z příběhu a doufám, že jsem vás už dostatečně navnadil. A to jsem ani nezmínil to velké množství skic a dalších bonusů, které následují za epilogem. Raději už se pojďme vrhnout na malé shrnutí.

Jak to celé uzavřít? Všechny výše popsané aspekty pak dávají vzniknout jedinečnému dílu, které vyčnívá z klasické komiksové Marvel produkce. Rozhodně si pak zaslouží zařadit do série Legend a dovolím si tvrdit, že Zázraky dostanou i zapřisáhlého odpůrce Marvelu. Při nejhorším tak, že mu už první dvě stránky s Kapitánem Amerikou přivodí infarkt.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku