ZEN BEZ MISTRA

14.08.2023

Frenk Meeuwsen byl pro mě, stejně jako asi pro většinu tuzemských fanoušků komiksu, až doteď neznámým autorem. Nakladatelství Centrala se opět rozhodlo sáhnout po knize, která sice původně vyšla před pouhými šesti lety, ale na český trh by se jinak dostávala jen s těží.

Co mě hned na první pohled velmi mile překvapilo, je pevná vazba, kterou jsem v tomto případě nečekal. Knihu zdobí výrazná obálka, která vám hned představí osobitou kresbu Frenka Meeuwsena. Celý, skoro tři sta stránkový komiks, je pak černobílý, ale i tak musím pochválit kvalitní tisk i výběr papíru. Tohle je jednoduše pěkná kniha a dovolím si říct, že i za férovou cenu.

Na příběh a část životní cesty mladého Frenka (Františka) se podíváme už od jeho dětství, kdy se v jeho životě začalo objevovat spousta nezodpovězených otázek. Nebyly to otázky, kterými se trápí klasický Holandský školák, i když co já o tom můžu vědět :). Ale spíše se jedná o skoro až filozofické zamyšlení nad sebou samým a fungování světa okolo. Jak se zbavit pýchy, zloby, materialismu? A není lepší se s emocemi a slabostmi naučit pracovat? A do toho všeho ovlivní Frenkovo dospívání smrt jeho spolužáka, kterou si klade za vinu.

Jak jste už možná pochopili, Frenkovi se začne odpovědí dostávat až v dospělosti při jeho pobytu v Asii. A nejen to, díky meditaci se naučí brzdit, nebo úplně zastavit tok svých myšlenek. Tohle není žádný spoiler, vzpomínky na dětství a na Japonsko se nám v komiksu prolínají už od prvních stránek a my tak v krátkých kapitolách sledujeme Frenkovy pokroky v cestě za poznáním a zároveň příčinu jeho touhy po odpovědích a zásadní životní změně. Jinak řečeno cestě za osvícením. A nejen to, zaujala mě například kapitola o problémech s prostorovým viděním a o tom, jak se autor od dětství zdokonaloval v kresbě.

Frenka Meeuwsen se s námi v rámci vyprávění podělí o spoustu detailů, a tak se dozvídáme o tom, jak v začátcích přistupovat k meditaci a jak je důležité si například udržet nadhled i nad něčím zdánlivě tak nedotknutelným, jako je Buddhismus. Celkově je komiks tak čtivý, že jsem neměl problém se jím prokousat za jeden večer. Nechybí ani už zmiňovaný popis historických a faktických zajímavostí, a i když je téma do značné míry spirituální a já většinou nic podobného nevyhledávám, rád jsem se dozvěděl něco nového o dalekých východních kulturách.

Nejedná se samozřejmě o literaturu faktu, ale o životní příběh člověka hledajícího odpovědi. Podobná, čistě autorská a zároveň autobiografická díla si vždy rád přečtu a tohle je další dobrá volba od nakladatelství Centrala. Zen bez mistra totiž perfektně zapadá do jejich portfolia.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku