ZOMBIE Z MARVELU

10.06.2024

Máme tady další díl série Legendy Marvel a opět i malé déjà vu. Možná si někteří z vás pamatují dobu před už více než deseti lety, kdy u nás komiks Zombie z Marvelu vyšel v Ultimátním komiksovém kompletu, což byl mimochodem ten první, černý. Krásná doba, všichni jsme byli o deset let mladší a Filip měl nad postelí plakát Karla Schwarzenberga, který prohrál prezidentské volby. Za tohle mě nejspíše zabije.

Průsečík mezi UKK a Legendami se tedy znovu zvětšuje s tím drobným rozdílem, že Legendy Marvel přinášejí přeci jen o něco hezčí knihu s přebalem. Ale také víc než dvojnásobnou cenu. Malou část ze skoro sto čtyřiceti stran pak zabírá bohatá sbírka bonusů, což jsou v tomto případě obálky. Docela by mě zajímalo, jak se těmto dotiskům, nebo lépe řečeno novým edicím daří, protože většina fanoušků komiksu přeci musí mít zmiňovaný kousek z kolekce UKK už dávno v knihovničce. Tajně doufám, že bychom se v dalších Legendách mohli dočkat něčeho úplně nového, nebo klidně staršího a ověřeného, ale u nás zatím nevydaného.

Marvel a zombíci, to je téma, ke kterému by se dalo přistoupit z mnoha různých úhlů. Taky se o tom v předmluvě pořádně rozepsal samotný Kirkman. Nakonec zvolil dle svých slov asi ten nejšílenější námět a já mu vlastně musím dát za pravdu, něco takového jste ve světě marvelovských superhrdinů ještě neviděli. Osobně mě vždycky potěší, když má některý autor během psaní volné ruce a ty se mu následně utrhnou ze řetězu. Což se vlastně vylučuje, ale pojďme raději od toho. :) Když máte v zombie žánru takové jméno jako Robert Kirkman, je velká šance, že vám dají v marvelu svou důvěru. Beztak už je samotné nebaví ty epické příběhy o záchraně lidstva.

No a jaká je zápletka? Naši známí superhrdinové jsou zombíci. Upadají jim kusy masa a vnitřností a pomalu se rozkládají. Rozhodně se ale nejedná o žádná vegetativní monstra, která by jen chodila s nataženýma rukama a vydávala skřeky. Tihle superzombie spolu dost živě komunikují a řeší každodenní problémy. Koho by mohli sežrat, kdo má nárok na kterou část "oběda" a jak dlouho ještě v tomhle zombie stavu vydrží, než jim odumřou i poslední zachovalé kousky mozku. V tomhle ohledu nechybí komiksu humor a nadsázka a v mnoha případech jsem se u zombie dialogů upřímně zasmál. Hned v úvodu se zombíkům do cesty postaví samotný Magneto, díky svým schopnostem a také tomu, že není zombie, by měl mít jistou výhodu, nic se ale bohužel neodehraje podle jeho plánu.

V tomhle komiksu můžete jen velmi těžko něco předvídat a už vůbec ho nemůžete brát vážně, čehož si je ostatně vědom i sám autor. Zombie superhrdinové jsou ovládáni především svým hladem a postrádají jakékoliv morální zásady. Tedy přesný opak toho, na co jsme v běžné produkci zvyklí. Takže pro koho je vůbec takovéto dílo určeno? Vlastně pro každého. Velmi specifický komiks ve kterém nechybí hlášky o tom, že se "Hulk mění na Bannera jen když se nají", jsou parádně načasované a nechybí tady ani pěkně drsná atmosféra. Všechno je prostě tak přepálené, že si tuhle knihu musí užít i ten největší fanda Marvelu, který nebude řešit, že se pohybujeme mimo jakýkoliv běžný kánon.

Takže znovu, nechybí tady humor ani povedená nadsázka a zapomeňte na nějakou svázanost Marvel universem, protože Robert Kirkman si s postavami dělá co chce. V mých očích se sice nejedná o nějakou vyloženě kultovní záležitost, ale během čtení jsem se dobře bavil od začátku až do konce. A někdy i nahlas.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku