ZVRÁCENÁ

11.07.2021

Když hororový komiks, tak jedině manga. Japonští lehce, mnohdy i těžce, ujetí autoři se v tomto směru osvědčili, takže sáhnutí po Zvrácené byla poměrně jasná volba.

Autorem je Haruto Ryo, který, jak už bývá u mangy zvykem, se postaral o scénář i kresbu. V českých končinách je to první jeho dílo, které tady, přeložené do našeho jazyka, vyšlo. Kniha je o něco menší než jiné samostatné mangy z mé skromné sbírky, za to je však jedna z těch macatějších. Formátově odpovídá sériím, jako je například Tokijský Ghúl. Kniha obsahuje jeden hlavní dlouhý příběh a pak dva vedlejší kraťoučké.

Primární příběh startuje poněkud nevinně. Mladý muž Kazuki jde vynést v noci odpadky a mezi popelnicemi sedí creepy slečna oblečená jako lolita a smradlavá jako ruský kamioňák. Její zdánlivě nevinná otázka však Kazukimu obrátí život naruby. Zasviněným plyšákem to jen začíná. Podivná lolita si mladého studenta umělecké školy nedobrovolně osvojí jako svého staršího bráchu a začne teror. Zprvu mu uklízí kvartýr, zajímá se o něj, stará se jako by byl její vlastní, pokračuje to však zvrhleji, než je zdrávo. Dívka otravnější než covidová opatření si nedá pokoj a nikdo v Kazukiho okolí není v bezpečí.

Remina, takhle ji kdysi říkali, si v dětství údajně prošla peklem a není úplně překvapením, že za to zřejmě mohl její starší bratr. Jak to tak bývá, tak jí její úchylný bratříček chyběl, a tak si sháněla mezi odpadky nové. Žádná odpověď na její otázku nebyla ta správná a každý, kdo se s ní dal do řeči, tak na to zatím dojel. Co za osud čeká Kazukiho? Dokáže se tohoto posedlého a stalkerského magora v těle lolity jako první zbavit? Připomíná mi to pár mých ne moc úspěšných vztahů. Já vcítěný do jeho nelehké situace dočítám knihu se zaujetím a musím říct, že jsem z konce poměrně překvapen. Opomenout nemohu ani dva nesouvisející minipříběhy, které také stojí za to.

Pro někoho to byla jen městská legenda, Kazuki měl však to štěstí, nebo spíš smůlu, že se stal součástí této legendy. Jedná se o moderně pojatý komiks, který si nebere servítky naprosto s ničím. Byť má kniha přes 400 stran, tak čtení rychle ubíhá. Kresba je jednoduchá, ale koukatelná a celkově to působí dobrým dojmem. Napínavá atmosféra a přímočarý děj dělá z této mangy parádní záležitost. Obsahuje sice pár hororových klišé, ale na celkovém dojmu to nijak neubírá. Jen tak dál, perte do mě další podobné hororovky.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku