ALL YOU NEED IS KILL - STAČÍ JEN ZABÍJET

03.05.2021

Co se týče manga sérií, tady mi bohužel ujel vlak. Bleach 26, Gantz 29, Naruto 50? No ale přes to, že jsem z většiny těchto japonských klasik po několika dílech "vystoupil", očividně s nimi Crew slaví úspěch. Já dávám přednost knihám s uzavřeným příběhem, nebo minisériím o několika svazcích a vlastně si vůbec nemůžu stěžovat. Po všech těch Spírálách, Adolfech, Skrýších a Balóncích se ke mně dostala další kultovní záležitost. Velká očekávání s sebou ale přinášejí ještě větší zklamání, takže si musím před recenzováním pročistit hlavu nějakým derivátem uhlovodíku.

Co vás nepřekvapí je formát a měkká vazba, na druhou stanu je All You Need Is Kill pěkný čtyři sta třiceti stránkový cvalík. Ilustrace na obálce jako by říkala: "Já jsem ku##a akční komiks plný testosteronu ty jedna sr###o! GRRRRRRR!!" I názvy jednotlivých kapitol napovídají, že se můžeme těšit na hromadu akce. No a já už se pomalu chystám na svůj rituál, nalévám si Jacka do malé whiskovky a usazuju se do křesla, tenhle komiks by si zasloužil přelouskat na jeden zátah.

Keidži Kirija se probouzí v kasárnách a jeho sen, který skončil smrtí na bojišti, byl jako živý. Pak to ale přijde, celý průběh dne se až podezřele podobá tomu, co se mladému vojákovi zdálo a to včetně nejrůznějších detailů. Aby to nebylo málo, díky své nezkušenosti mladý rekrut Keidži v bitvě opět selže a... Budíček! Tohle už jsme přeci viděli, stejní lidé, stejné hlášky a na konci toho všeho smrt.... Budíček! All You Need Is Kill si pohrává s myšlenkou, kterou můžete znát třeba z kultovní komedie Na Hromnice o den více, až na to, že tady jsme ve válce proti emzákům a neděláme reportáž o svišťovi. Navíc se časový úseku nerestartuje usnutím v pohodlné posteli, ale násilným oddělením končetin na bojišti. Teď mě napadá, že něco jako nenásilné oddělení končetin neexistuje. :)

All You Need Is Kill je podle mě naprosto geniální ztvárnění jednoduchého nápadu s časovou smyčkou. Akční řežbu a postupnou asimilaci hlavního hrdiny doplňuje flashback do minulosti, kdy se z Rity Vrataski postupně stala superválečnice a Keidži díky tomu není ve svém zacykleném světě sám. Způsob, jakým k téhle anomálii došlo, je v komiksu popsaný, vy ale raději při čtení zapomeňte na všechny paradoxy a metafyziku a prostě si jen užívejte akční jízdu, postavenou na zajímavé myšlence. V poslední čtvrtině knihy už doslova cváláme k srdcervoucímu finále. Není divu, že se téhle látky chopil i Hollywood a Tom Cruise tak mohl ve futuristické zbroji bojovat po boku Emily Blunt. A zatímco film se "pouze" stal mým oblíbeným akčním scifi, komiks se podle mě zařadil mezi kultovní díla japonské mangy.

I kdybyste trpěli nějakou vzácnou alergií na mangu a při jakémkoliv kontaktu by vám hrozila zákeřná vyrážka, tenhle komiks si prostě musíte pořídit a přečíst.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku