BATMAN: ČERNÉ ZRCADLO

15.11.2021

Zrcadlo, zrcadlo, který hrdina je na světě nejkrásnější? "Wonder Woman." Ehm, asi máš pravdu, tak nejbohatší? "Batman!" Přesně! Naše zřejmě nejrecenzovanější komiksová postava je opět tady.

Dle úvodu pro vás asi nebude překvapením, že tenhle komiks má podtitul Černé zrcadlo. Po Návratu Temného rytíře a Batmana Mikea Mignoly se jedná o třetí knihu, která v edici Legendy DC vyšla a je se svými 324 stranami z nich nejnaducanější. Zatím je celá edice poměrně jednostranná a s lehkou nadsázkou by se dala přejmenovat na Legenda Batman, ale věřím, že je to jen dočasný stav a dočkáme se i jiných hrdinů. Autorem scénáře je Scott Snyder, který je aktuálně autorem číslo jedna, aspoň co se Batmana týká, byť mi zase tak moc zatím neučaroval. Černé zrcadlo je údajně jeho majstrštykem, tak jsem více než zvědavý. Součástí souboru je samozřejmě i pár zajímavých bonusů.

Před samotným komiksem nás čeká krátký popisek, který nás uvede do děje, respektive přiblíží čtenáře k předcházejícím událostem. Nastala Konečná krize a veřejnost má Temného rytíře za mrtvého. Batmanem se stává první Robin Dick Grayson a přicmrndává mu syn Bruce Wayna Damian. Bruce se však vrátil, ale namísto batmanování zakládal organizaci pro celosvětové verbování ochránců planety. Tolik k úvodnímu slovu a jsme ready na hlavní gró této knihy.

Napadením chlapců katolickým knězem, teda klukem s Killer Crocovským mutagenem, to jen začíná. Nový Batman a komisař Gordon pátrají, kde se k tomu ten klučina dostal a akorát se objevují další otazníky v celé kauze. Jó, tohle bude složité detektivní pátrání, se kterým by měl i Colombo s komisařem Rexem problémy. Batman je však kombinací Sherlocka Holmese a Semira Gerkhana, takže kdo jiný by to měl vyřešit. Na scéně se postupně objevuje záporák s příznačnou přezdívkou Dealer, který vám namísto koksu, či perníku prodá všelijaké záporácké krámy, jak to nazval jeho posluhovač a bývalý polda Cullen Buck. Dealer je v čele spolku Zrcadlová síň, která má mimojiné vazby i na všelijaké papaláše. Jak jsem psal, s každou další stránkou se objevují další a další otazníky a vše se proplétá. Je to však šikovně napsáno a atmosféra z toho stříká jako na bukkake párty.

Poměrně velká část příběhu je vyprávěná z pohledu komisaře Gordona a jedná se o příjemné zpestření. Gordonova dějová linka pojednává o návratu jeho nepodařeného syna Jamese, který chce najednou páchat dobro, a to beztak nebude jen tak. Batmanovi mezitím stále koluje v žilách toxin od Dealera a vidí a slyší bludy, díky čemuž se ze "Zachraňte Willyho!" stává "Zachraňte Batmana, nebo ho Willy sežere." Ano, vážně je v komiksu kosatka. Nejen Gordon se dočkal své minimalistické chvíle na výsluní, ale i další policajt zde má svůj úsek, ve kterém je příběh vyprávěn z jeho osoby. Tím policajtem je Harvey Bullock. Za sebe musím říct, že noirová část knihy vyprávěná ze strany vyšetřovatelů mě bavila nejvíce, především Gordon dostal dostatek prostoru. Postupně se dějí nejrůznější, dalo by se říct až zvrácenosti, děj graduje a vše do sebe začne zapadat. Nighwing se svými akrobatickými schopnostmi je víc než dobrým novým Batmanem, ale nezapomínejme ani na starého dobrého Bruce Wayna, na kterého se tady víceméně zapomnělo.

Mimo až překvapivě dobrý a propracovaný scénář Scotta Snydera musím vyzdvihnout i kresbu, o kterou se postarala dvojice Jock a Francesco Francavilla. Skvěle se hodí především k temně noirovému žánru a dodává celému komiksu tu správnou atmosféru. Taktéž hodnotím pozitivně přechody mezi superhrdinskými pasážemi a právě jmenovaným noirem. Lehký hororový nádech jen umocňuje požitek ze čtení, při kterém vážně hltáte každou stránku. Opravdu se to Snyderovi povedlo a byl bych překvapen, kdyby se mu ještě někdy podařilo něco podobně dobrého. Kéž by byly všechny superhrdinské komiksy takovéto.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku