BATMAN, KTERÝ SE SMĚJE

24.02.2023

Mnohovesmír může být považován jako jedna z interpretací kvantové teorie. My zde ale nemíchejme vědu, nám jde jen o fikci. Mnohovesmír nás zajímá především z pohledu komiksů. Jeden, poslední dobou řádně propíraný, je ten Marvelácký. Ale ani ten nás teď nebude zajímat. My se zaměříme na temný mnohovesmír světa DC a bude to vysmáté.

Pevná vazba s přebalem, který může někoho i lehce polekat, kouká na nás z něj totiž děsivě vyhlížející cosi vzdáleně připomínající Batmana. Kdo zná třídílnou sérii Metal, tak nebude překvapen. Batman, který se směje je ale víceméně samostatnou jednotkou, kterou má na starosti Batmanem kovaný Scott Snyder jakožto scenárista. O kresbu se taktéž nepostarali žádní nováčci, ale Eduardo Risso, který dělal například 100 nábojů a Jock (Černé zrcadlo). Uvidíme, kdo se bude smát naposled.

Batman se dostal do křížku se svým horším já, a to přímo v několika variantách. V již zmiňované knize Temné noci: Metal se mu však podařilo zbavit svých nepovedených alternativ z jiných vesmírů a vypadalo to na dobré cestě, jenže zůstal ještě minimálně jeden, ten, který se směje. Tedy kombinace toho "nejlepšího" z Batmana a Jokera. Jak se zbavit téhle noční můry? Podezřelé to Batmanovi začíná být prakticky od prvních stran, kde po honičce zlodějů těl u nich najde své vlastní mrtvé tělo. Bezprostředně poté se objeví zlověstný Batman s Jokerovým kukučem a začne úřadovat ve velkém stylu. "Pošlete mi zbraně, dejte nám letadla, kde je můj zelený svetr... " Pardon, tato slova patřila jinému komikovi. Batman, který se směje, nazývejme ho zkráceně třeba Batjoke, si to hned a nevybíravě šel vyřídit s pravým Jokerem, páč se zřejmě řídí mottem "není čas ztrácet čas". Jenže ten pravý Joker si už to plove do netopýří jeskyně a dá Batmanovi prapodivnou, ale asi jedinou šanci na úspěch proti jejich společnému nepříteli, který je de facto oběma.

Návod, jak z člověka udělat částečně Jokera, je jednoduchý. Nechejte ho ve své blízkosti zemřít a on vás s posledním výdechem nakazí toxinem, po kterém zjokerovatíte. Ano, to se stalo i našemu kladnému Batmanovi. Z čehož plyne, že nás čeká, snad ne nudný, boj dvou Batmanů, kteří se smějí, tedy Batjoků. Bad Batjoke, společně se svou posilou Ponurým Batmanem, likviduje co se dá, vozí se po kladném Batmanovi. Ten je zoufalstvím bez sebe a klasicky vymýšlí vše za pochodu. Občas spadne z nebe, nebo se jinak objeví, další mrtvý Bruce Wayne a živý Bruce je doslova na prášky. Krátkou vsuvkou se podíváme i na příběh již zmiňovaného Ponurého Batmana, u kterého mě zaujal především styl kresby a vlastně i samotný námět a svým jednáním mi dost připomínal Punishera, ale nemluvme o konkurenci. Pro nikoho zúčastněného to není procházka rájem, ale děsivý smích nakonec přejde, otázkou však je, koho.

Hororový styl k Batmanovi sedí. Mi osobně hororový styl sedí tedy naprosto všude, ale u Batmana to má jisté speciální kouzlo. Všemu samozřejmě přispívá skvělá kresba, která je možná lehce nad samotným příběhem, který není vyloženě špatný, ale přijde mi lehce nemastný neslaný. Chvílemi jsem se řečnicky ptal, proč se vlastně děje, to co se tam děje. Nakonec jsem na komiks nenahlížel jako na nějaké myšlenkově hluboké dílo, ale spíše na pořádnou, někdy krvavou a hlavně temnou akci, která je vedena kresbou. Takhle mě to bavilo více a užil jsem si to. Kladně vnímám i fakt, že k přečtení nepotřebujete ani žádné zásadní znalosti předchozích událostí. Suma sumárum to máme za krásné čtyři žehličky.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku