BATMAN: PROKLETÍ BÍLÉHO RYTÍŘE

05.12.2022

Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila. Zazpíval si Sean Murphy a postaral se o další komiksovou knihu s bílým rytířem, který se rozhodně neschovává pod netopýří křídla.

Jak si určitě všichni dobře vzpomínáte, již jsme tady jednoho bílého rytíře měli, vyšel coby třetí kniha z edice DC Black Label. A nyní jsme se dočkali pokračování příběhu a jako již osmá kniha ze zmiňované edice vyšel komiks Batman: Prokletí bílého rytíře. Tentokrát Seanu Murphymu lehce pomohl s kresbou Klaus Janson. Vyšla ve stejném formátu jako její dějově předcházející a má samozřejmě opět i přebal a pevné desky, na kterých je líbivá, ale odlišná kresba, než na přebalu. Příběhy s Jokerem mě obecně hodně baví, jelikož se jedná o mou oblíbenou zápornou postavu ze světa DC, tak uvidíme, jaký spád bude mít jeho prokletí.

V předchozí knize byl zprvu hon na Batmana a na první pohled napravený Joker si coby bílý rytíř podmanil celé město včetně policejního sboru. Samozřejmě se postupně ukázalo, že má Batman pravdu, jak jinak že, a z Jokera se stal zase záporák. Lehké nastínění předchozích událostí bychom měli a můžeme se konečně vrhnout na navazující příběh. Hned na začátku se vracíme v čase do 17. století, kde měl menší spory Lord Edmond Wayne s jistým Laffym Arkhamem, který se jevil jako vyšinutý, pak se z jeho domu nečekaně stal ústav. Jak později zjistíme, těchto prostřihů do minulosti je v komiksů více, a je k tomu důvod. Mezitím v současnosti Joker prchá z basy a nechá zmizet tužku, tento kouzelnický trik ale prosím doma rozhodně nezkoušejte. Nicméně nesmíme zapomenout na Jacka Napiera, tedy druhé Jokerova já, se kterým se však klasický Joker vůbec neztotožňuje a plánuje své velké finále, které má být zkázou Gothamu. Zní to velkolepě, ale i dost stereotypně, nemyslíte? Vyvstávají otázky ohledně historie Waynova rodu i samotného Gothamu.

Nastupuje další klíčová postava. Zoufalý Jeane-Paule s rakovinou už to má za pár a jakožto bývalý voják s halucinacemi se už zmůže jen na zametání kostela. Snad tam nezametá i důkazy na zneužívání dětí katolickými kněžími, ale do toho bych nerad zabrušoval. Zlomenému a chvílemi pomatenému vojákovi svitne naděje, kterou mu nedá nikdo jiný než Joker. Ten ho přesvědčí, že je Bakkarův potomek, což byl Edmundův společník, a má si nárokovat Waynovy pozemky. A tak je tasen Azraelův meč, kterým má nový nositel zabít netopýřího démona a vzít si zpátky své království. A že to vezme od sklepa, konkrétně od Waynova sklepa a udělá tak z něho bezdomovce. Bruce potřebuje páky na Jokera a jeho spatlané veledílo, a tak požádá samotnou Harley, která sice má momentálně jiné starosti, ale Bruce dokázal být vždycky přesvědčivý. Čert vem ale Batmana, chudák rezignující komisař Gordon se dostane s Azraelem do křížku a zjistí, že hašení sebe samotného strmým pádem z budovy není úplně ideální. S Jokerem je vnitřně pere Jack Napier, neboli hrdina proti korupci, pro kterého má slabost Harley. Azrael s rakovinou se snaží se vším všudy zaujmout Batmanovo místo, a tak nás kromě pletichaření a lekcí z historie čekají i zásadní a poměrně náročné souboje. Batman to nebude mít jednoduché.

Na konci knihy nás kromě klasické galerie obálek čeká ještě jeden minipříběh o padouchovi, který si říká Mr. Freeze, respektive v tomto případě Von Freeze. Radost by měl především Kanye West, jelikož se v komiksu objeví i jeho oblíbený vůdce se slabostí pro koncentraci. Musk se s americkým rapperem však v tomto neztotožňuje, a tak mu dal ban na své cvrlikající sociální síti. Ano, správně tušíte, že jsme se přesunuli do období druhé světové války, kde nám autoři přiblížili Freezovu historii. Sešit velmi dobře zpestřil celou knihu.

Hlavnímu příběhu sice předcházela jiná kniha, nicméně jedná se opět o uzavřený děj a znalost předchozích událostí je sice výhodou, ale nikoliv podmínkou, tudíž i nepolíbený člověk si to užije. A když říkám užije, tak se vším všudy. Komiks má kvalitní spád a zajímavou zápletku. Atmosférické zasazení do templářských kruhů se vyplatilo a skvěle batmanovský svět zpestřilo, byť vždy jen letmo na pár stránkách. Kresba se k tomu taktéž dokonale hodí a celkově byla kniha zábavnější než prvotní Bílý rytíř. Jak je u Black Label edice zvykem, ani zde nechyběly nevybíravé a krvavé momenty, kterých ale není ani zbytečně moc. Sean Murphy uchopil Batmana po svém a myslím, že více než povedeně.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku