BATMAN: BÍLÝ RYTÍŘ

12.10.2020

Máme tady již v pořadí třetí komiks z edice DC Black Label. Edice je sice černá, ale podtitul je bílý, konkrétně Bílý rytíř. Byť název možná někomu připomíná jméno nějakého hitu od kapely Orlík, nebo pro mladší publikum od kapely Ortel, nenechte se zmást, v tomto případě se naštěstí nejedná o žádný šovinismus. Jde samozřejmě o další batmanovský počin, kterých není nikdy dost. Po vzoru Ace Ventury si naberte misku lahodného guána a jdeme na to.

„Bílý rytíř jede tmou, Batmobil má nad hlavou.“ Takhle nějak ve zkratce začíná náš příběh. Proti Batmanovi se strhla vlna nenávisti a demonstrací kvůli až přespříliš násilnému činu proti jeho nejvýraznějšímu nepříteli. Aneb Joker Lives Matter, jak by se dalo přenést z nedávné celosvětově známé aféry. Batman nacpal do chřtánu Jokerovi neznámé léky, které, jak se zdá, zlepšily jeho psychické zdraví o sto procent. Nově bez make-upu a pod svým pravým jménem vystupující Jack Napier chce zažalovat policii pokud nevydají Temného rytíře spravedlnosti. Jeho prozření mu dává nutkání splatit Gothamu vše, co mu za ty roky dluži a tak se z Jokera samozvaně stává Bílý rytíř. A začíná tak hon na největší zkázu města, na Batmana!

Bývalý klaun si podmaní město i policejní sbor včetně komisaře Gordona, kterému už taky s netopýrem došla trpělivost. Jackův plán lehce narušuje boj dvou Harley Quinnových o něj. Původní Harleen-psychiatrička chce Jacka Napiera v jeho nové podobě a psychoušská novější Harley chce zpátky Jokera, a tak začne terorizovat město. Svou roli v příběhu hraje i velké množství dalších superpadouchů, kteří nedobrovolně, ale bez keců spolupracují. Zásadně sled událostí ovlivní nejen padouši, ale i další maskovaní hrdinové v podání Batgirl a Nightwinga, jejichž názory se chvílemi lehce různí.

Z Batmana je štvaná zvěř, z Jokera je hrdina, nápad na výměnu rolí je bezpochyby skvělý. Vydrží jim to však? Nebo měl Bruce Wayne celou dobu pravdu a Joker se vlastně v hloubi duše vůbec nezměnil a jen dočasně změnil své metody? Jak je řečeno v komiksu, nenávist a láska je vlastně to samé. Batmana a Jokera od sebe nikdo nikdy nedokáže oddělit.

Děj celé knihy je primárně jedno velké politikaření občasně prokládané akcí. A není to vůbec na škodu. Stejně jako první dvě knihy z edice Black Label dokazuje i tahle, že není tuctovým komiksem s absurdní zápletkou, nulovou myšlenkou a opakujícím se nudným koncem. Kdepak, komiks Seana Murphyho, který se postaral o scénář i pěknou kresbu, je skvělým dílem a rozhodně tak nedělá ostudu Azzarellovému Batmanovi a Šejićově Harleen. Je však trochu škoda, že oproti těmto dvěma komiksům je rozměrově menší.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku