BATMAN: ZATRACENÍ

27.02.2020

Různých zpracování Batmana je už téměř nespočet. Snad každý komiksový autor by chtěl mít tu čest vytvořit vlastní příběh s Brucem Waynem. Azzarellovi se to daří opakovaně a my tady máme další netopýří počin z jeho neomezené fantazie.

Na tento kousek jsem se obzvlášť těšil, jelikož mám rád Batmana, styl Azzarellova zpracování příběhu, propracovanou kresbu a temnější až hororové děje, v těch si vyloženě libuji. Taky že jsem ho vypíchl již v dřívějším článku, ve kterém jsme subjektivně vybírali námi nejočekávanější 3 komiksy letošního roku. Předprodej komiksu byl načasován perfektně a probíhal přímo na pražském Comic-Conu, kde si jej mohli čtenáři rovnou nechat podepsat od samotného autora.

Poloprůhledný přebal se siluetou hlavy Batmana pod sebou skrývá pevné desky s krásným pohledem na zastavěnou část Gothamu. Vizuální stránka obálky komiksu je za mě bezchybná, snad bude i jeho obsah.

Zraněný a zoufalý Batman se ihned ze startu dá v sanitce do křížku s tamní policií. Co ho to popadlo? Každý, možná kromě pár šťastlivců, jednou za čas zažije určitý životní pád, ať už v přeneseném slova smyslu nebo doslovně, a ani ochránce Gothamu není výjimkou. Jediný, kdo mu může aktuálně pomoci, je samotný John Constantine, který blouznícího Bruce na pokraji sil najde v boční uličce u popelnic. Již samotná přítomnost Hellblazera napovídá, že v komiksu budou zřejmě jisté prvky nadpřirozena.

Záhadná smrt věčně vytlemeného Jokera, jehož tělo zmizelo, rozjíždí sérii pátrání našich dvou samozvaných detektivů. Batman si nic nepamatuje, možná, že i on je oním vrahem, no je potřeba to zjistit. V první řadě zápasí sám se sebou a tuší, že je s jeho myslí něco v nepořádku, taky bodejť by ne, když se proti němu zřejmě spikly temné síly.

Příběh je doplněný o dějovou linku z Brucova dětství, ve kterém zažíval určitá traumata až děsivého charakteru, která mají co dočinění s jeho aktuálními stavy zmatku mysli až šílenstvím.

Potkáme se se zoufalou Harleen, zapaříme v krvavém rapovém klubu, kde se stane Batman terčem nevybíravého dissu a poležíme si v rakvi.

Pátrání nás mimo jiné zavede například také do mokřadů, kde budou naši hrdinové konfrontovat s kým jiným než s Bažináčem. Batman nakonec najde odpovědi, které hledal, vyřeší se situace s podivnou temnou slečnou, která ho v dětství pronásledovala, a příběh končí, poněkud zvláštně a mysteriózně, aneb pád ke konci příběhu je možná jen začátek dalšího.

Pochmurná až hororová atmosféra dodává vyprávění příběhu ten správný náboj. Způsob, jakým je komiks vyprávěn, mi sedí. V téměř každé větě vypravěče, tedy Johna Constantina, je pokus o hlubší podtext. Občas se to i podaří. Nepatrná rýpnutí do božského činění mi vyčarovala úsměv na tváři (ano, skončím v pekle), ale zároveň musím vypíchnout jednu myšlenku, která mě zaujala a tou myšlenkou je: "Ďábel přiznává to, co andělé přiznat odmítají."

Naprosto perfektní realistická kresba kreslíře jménem Lee Bermejo mi bránila odtrhnout oči a doslova na každé stránce jsem se jí přímo kochal. To je přesně ten moment, kdy oceňuji širší formát celé knihy, byť jsem se na něj zprvu díval lehce skepticky. Spojení Batmana a Hellblazera, z jehož pohledu je celý příběh vyprávěn, mě naprosto nadchlo. Brian Azzarello se mi trefil přímo do noty a přál bych si víc takových kousků.

Zatracený Filip


Komiks se v roce 2020 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku