BATMAN: VÁNOCE

24.12.2023

Ho ho ho, nebo INRI, nebo jaké postavičce na Vánoce u Vás dáváte přednost. Já jsem určitě zastánce Ježíška, ale mám rád i Batmana, takže se spokojím s vyžraným čističem komínů drandícím na sudokopytnících, kterého náš netopýří hrdina určitě preferuje.

Komiks Batman s podtitulem Vánoce si vzal do parády Lee Bermejo, který svou realistickou kresbou patří mezi mé nejoblíbenější kreslíře. Již jsem chrochtal blahem nad komiksy Joker a Batman: Zatracení, které nakreslil Brianu Azzarellovi. Jak si ale Lee, inspirovaný Charlesem Dickensem a jeho Vánoční koledou, poradil sám se scénářem, se brzy dozvíme. Kniha vyšla v pevných deskách s přebalem a celkově je velmi kvalitně zpracována. Po sundání obálky bych ani nepoznal, že se jedná o komiks a už vůbec ne s batmanem. Titulní strana působí lehce depresivně a můžeme hádat, že Batman to opět nebude mít jednoduché. No snad nám nezkazí Vánoce.

Vypravěč příběhu nám hned ze startu klade složitý požadavek, a to, že musíme věřit, že se lidi dokážou změnit. Já jsem v téhle věci skeptický, ale třeba mě Batman přesvědčí o opaku. Zároveň se nám od počátku poštěstí vidět zasněžený Gotham, a že to má své kouzlo. Zločinem nasáklé město zakryté sněhovou přikrývkou. Ideální prostředí pro Oswalda Cobblepota, ale tohle není o Penguinovi. My tady máme prosťáčka Boba, který má blbou práci a jako vzorný otec se stará o svého nemocného synka. Chtěl by v životě vše otočit k lepšímu. Ale téměř ani na Štědrý den nemůže být se svým synem. Maká jakožto řadový pěšák pro samotného mistra zločinu, po kterém nejde nikdo jiný než Batman. A právě Bob má posloužit zasmušilému Batmanovi jako návnada k Jokerovi.

Bruce Wayne chrchle jako tuberák a ještě se mu zjevil mrtvý Robin, kterého teď nemůže dostat z hlavy. Přemítá nad minulostí a postupně se shledá s Catwoman, Supermanem a jeho klaunskou nemesis a všichni tři ho jistým způsobem nakopnou nebo mu vnuknou myšlenku. Nemocný Batman upadá do snění v ne úplně pohodlné posteli, ale nakonec přijde k sobě a rychle musí začít jednat, jelikož Joker si už bere na paškál Boba a Bobka. Je všechno vážně tak černobílé, jak si to Batman maluje, nebo i jemu se rozsvítí i trochu barevnější světýlka? No jaképak asi bude vyvrcholení Vánoc v Gothamu. Všichni šťastní asi nebudou, ale důležité je, že aspoň ti, kteří si to zaslouží.

Co k tomu dodat? Nakresleno je to opravdu nádherně. Kresba je plná detailů, je precizně zpracovaná včetne všeříkajících výrazů tváří, krásných budov a scenérií Gothamu. Nečekejte ani standardní použití panelů, které zde občas sice jsou, ale spíše jsou jednotlivé stránky jako krásné plakáty. Vánoční atmosféra z toho čiší jen lehce, ale je příjemné spojit zimní období s oblíbeným temným hrdinou. Je to perfektní jednohubka, která se dobře čte, ale ještě lépe se na ni dívá.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku