BETELGEUSE

22.01.2024

V červnu roku 2022 jsem se v naší recenzi doslova rozplýval nad komiksem, který nesl tajemný název Aldebaran a jeho autor, Brazilec Luiz Eduardo Oliveira, se skrýval za jednoduchým a úderným pseudonymem LEO. Ok, vím, že jste se teď všichni vrátili dvacet let na zpět a zavzpomínali na erotický magazín, ale LEO je opravdu především komiksový autor. :) Aldebaran do dneška považuji za jedno z nejlepších komiksových sci-fi, které svou atmosférou a stylem vyprávění dost rozbourává tradiční pojetí tohoto žánru a jeho převedení do podoby komiksu. To je podle mě jen dobře, originalitě by se meze klást neměly.

Sérii knih Mistrovská díla evropského komiksu už určitě znáte a v našich recenzích se s nimi můžete setkávat pravidelně. Co se týče zpracování, Betelgeuse nevybočuje z řady. Opět máme na výběr mezi kvalitním paperbackem, a nebo rovnou pevnou vazbou. Čeká nás hned dvě stě šedesát stran plnobarevného komiksu. Zároveň se díky této publikaci rozjela nová série, která nese jasný název Světy Aldebaranu, a my bychom se v ní mohli postupně dočkat pěti dalších knih. Pojďme se tedy společně vrhnout do dalekého světa, ve kterém si zatím nemůžeme být ničím jisti.

Hned na začátku knihy se seznamujeme s mladou Mai Lan, kterou si chtějí odvézt místní vojáci, aby mohla "posloužit" k rozvoji lidské kolonie. Mai, ani její rodině se to nelíbí, ale nedá se nic dělat, rozkaz zněl jasně. Brzy také poprvé narazíme na tvory, kteří připomínají mix pandy a sněžného muže. Tihle jumové se postarají o zastrašení vojáků a Mainu bezpečnost, bohužel se ale situace vyvine poměrně tragicky a v tuhle chvíli naplno začíná náš příběh. Další tragédii totiž představoval samotný přílet na Betelgeuse, o kterém se budeme dozvídat postupně a získávat tak lepší představu o tom, proč se vše z daleka nepovedlo podle představ a většina pasažérů se na planetu vůbec nedostala.

Na lodi, která stále krouží na orbitu, jako jakýsi pomníček a připomínka nepovedené výpravy, se nečekaně probudí dva přeživší. Žádné spojení ale bohužel nefunguje, systémy jsou napadeny virem a zdá se, že pro ně plavidlo nakonec poslouží jako hrobka, stejně jako pro dalších tisíce umrzlých "osadníků". Na cestě je ale naštěstí nečekaná výprava z Aldebaranu, v čele s Kim Kellerovou, kterou známe z předchozí knihy. Já musím v první řadě pochválit skvělou atmosféru a způsob, jakým Oliveira tvoří fantastické světy plné bizarní fauny i flory. A kdo ví čeho ještě. I po těch letech na Aldebaranu totiž neustále probíhá výzkum, který sice přináší první výsledky, ale nikdo si nemůže být jistý, jestli se planeta jednoduše nebrání přívalu lidských návštěvníků. A co teprve Betelgeuse.

V kombinaci s kresbou pak dostáváme poměrně přesný obraz toho, co si autor vysnil. Nejedná se ale o žádnou fantasmagorii a spousta technologií je minimálně založena na reálných základech a odvíjí se od našich současných technologií a vizí. Prostě science fiction jak má být. Nechybí tady ani spousta napětí, včetně toho sexuálního. Ženy rády odhalují své svršky a ukazují perfektní těla, takže je vidět, že jsme si na Zemi svůj předvoj vybrali nejen podle vědeckých znalostí. Všechno do sebe ale pěkně zapadá, a i když jsou občas panely doslova zaplaveny textem, ani vteřinu jsem se během čtení nenudil a opět se naplno ponořil do epického komiksu o dobývání vesmíru, který se nevyhýbá ani jednotlivým lidským osudům.

Přesně takhle si představuji ideální sci-fi komiks. Luiz Eduardo Oliveira (LEO) tvoří světy, které na první pohled mohou vypadat až kýčovitě, ale jakmile se do Betelgeuse začtete, čeká vás fantastická jízda plná neuvěřitelných zážitků. Tady se s hodnocením opět nebudu držet zkrátka a doufám, že se pokračování dočkáme co nejdříve.

Petr


Komiks se v roce 2023 dostal do naší TOP 6 a získal naše ocenění.


Sledovat nás můžete na našem facebooku