CARAVAGGIO

19.06.2020

Jak to dopadne, když si život a dílo klasického italského malíře vezme do parády slavný italský komiksový kreslíř? Na to se podívám v několika odstavcích níže. Musíte uznat, že recenzováním takovéhoto díla bruslím na velmi tenkém ledě. Je to skoro rouhání. Amen

Komiks u nás vyšel v měkké i pevné vazbě, jak můžete vidět na úvodní fotce, já disponuji tou levnější variantou a musím uznat, že zrovna u této knihy je to škoda a přehodnotím výměnu. :) Už samotná předmluva a první strany komiksu napovídají, že se jedná o významnou, krásnou a zároveň dost kontroverzní poctu Michelangelu Merisimu (Caravaggio).

Celý příběh začíná příjezdem Caravaggia do Říma a hned v úvodu nás čeká velké překvapení. Víte, doba se trochu změnila, a tak budete tomuto nádherně ilustrovanému komiksu muset odpustit neuvěřitelnou dávku sexismu. Pokud by vám vadil velmi šovinistický a stereotypní pohled na ženy, asi vás rovnou odkážu na naši recenzi grafického románu Pod dekou. Jestli se ale dokážete povznést, můžeme pokračovat. Většina žen zobrazených v tomto komiksu jsou kurvy nebo ženy, jež mužští hrdinové vnímají jako objekty, které mohou svévolně využívat pro vlastní zábavu. Stejně jako Maroš Kramár v nedávném televizním vystoupení.

Nevím, do jaké míry je postavení žen ve společnosti poplatné popisované době. Zároveň věřím, že autor, který kreslí ženská těla s precizností sobě vlastní, nechtěl nikoho pobouřit, ale vytvořit erotikou nabitý životopisný komiks. V tom případě musím dát oba palce nahoru, protože se mu to povedlo a já jsem celé tohle dílo přečetl na jeden zátah.

Caravaggio byl známý tím, že jako modely pro své obrazy využíval prostý lid a já budu muset slepě důvěřovat Milo Manarovi, že osud slavného malíře doprovázelo množství prostitutek, které byly pyšné na svou roli v umělcových obrazech. To nejlepší je ale obsaženo v samotném příběhu. Hlavní dějová linka tohoto "krátkého eposu" totiž obsahuje lásku k umění, závist i touhu po slávě a uznání.

Každá z těch stodvaceti stránek by si zasloužila vytrhnout a zarámovat. Některé pak pověsit v galerii moderního umění. Ano, co se týče kresby, nemůžu šetřit superlativy. Samotný příběh je odvyprávěn velmi poutavě i vzhledem k výše zmiňovanému subžánru. Ano, tohle je skoro až bulvární pohled na život a dílo světoznámého malíře, ale neskrývaná dramatizace jeho pohnutého osudu vás prostě nemůže nechat chladnými... a to byl jednoznačně záměr autora. A pro zachování dramatičnosti ještě jedna věta začínající slovem ano. Ano, Caravaggio je velmi čtivý a samozřejmě uzavřený příběh.

Až se jednou nějaký potomek bude prohrabávat v mých pozůstalostech, doufám, že jakmile narazí na tenhle komiks, nebude si o mě myslet nic špatného. Ideální by bylo, kdyby si přečetl i tuhle recenzi. Takže nás prosím sdílejte, odebírejte, lajkujte a milujte.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku