COMIC-CON JUNIOR 2022

24.10.2022

Už tři pražské Comic-Cony máme za sebou. Ten poslední proběhl letos na jaře, takže by měl být zase na delší dobu klid. Chyba lávky, pořadatelům jedna akce ročně nestačila a tak se rozhodli uspořádat brněnskou variantu tohohle oblíbeného setkání fanoušků komiksů, fantasy, sci-fi, cosplaye... A všeho možného, co vám zabírá místo na poličce, nebo se na to jen občas rádi kouknete. Tentokrát se ale jedná o Comic-Con Junior, zaměřený na program pro děti a mládež. Nepojedu tedy jako tradičně se svým redakčním kolegou Filipem, ale vezmu místo něj synovce, kterému by měl být tenhle festival doslova ušitý na míru.

Brzo ráno vyrážíme na nádraží a nasedáme na vlak směr Brno. Ve vlaku se snažím synovci popsat, co ho bude na brněnském výstavišti čekat. Na všechno se tváří nadšeně, ale musíte vědět, že tohle dítě se klidně desetkrát podívá na jednu epizodu Spongeboba a nemá problém se pak po jedenácté zasmát těm stejným vtipům. Prostě čistá radost ze života. Chtěli jsme si zahrát deskovku, ale bohužel jsme nedostali avizovaný velký stolek a tak si zbytek cesty čtu Sandmana a ten malý pařmen hraje na mobilu Minecraft. Venku se mezi tím rozpršelo, takže se dneska žádné velké procházky po Brně konat nebudou.

To ale vůbec nevadí, protože my máme úplně jiný cíl. Zajedeme se narychlo ubytovat, a už to šalinou valíme směr brněnské výstaviště. Tenhle Comic-Con pro mě nebude tolik o přednáškách a rozhovorech s herci, jako spíš videohrách a Pokémonech, ale nechci předbíhat. U vstupu žádné fronty, takže máme radost, jak rychle jsme se dostali dovnitř. Nejprve máme namířeno k šatně, která je ale plná, tak jdeme ke druhé.... Která je taky plná!? No, naštěstí se naplnilo rčení "do třetice všeho dobrého" a třetí šatna v patře už byla naštěstí volná. Je tu opravdu hodně lidí, ale k tomu se ještě dostaneme. Dost už ale formalit, jdeme se podívat, co si pro nás pořadatelé připravili.

Celou cestu slyším o pokémoních kartách a figurkách, takže nejdeme dělat nic jiného, než hledat všechny možné Pokémony. Samozřejmě nás zaujala výstava papírových figurek ze soukromé sbírky. Opravdu zajímavý koníček, ale utírat prach bych na tom nechtěl. :) Následně chodíme od jednoho prodejního stánku k druhému a pokaždé když narazíme na něco z Minecraftu, Pokémonů, Robloxu, Zabijáka démonů, nebo Genshin Impact (takže neustále), ozve se hlasité: "Strejdo dívej!". Nakupovat ale budeme až zítra, budget jsme si jasně stanovili, takže to bude boj o každou korunu. Nechybí ani stánky Pevnosti, Imago a Komárovo knihkupectví, takže tady asi něco utratím i já, alespoň budu mít připravených pár dárků na Vánoce.

Prostory jsou samozřejmě naprosto odlišné od O2 Universa a to se podepsalo i na rozmístění všech stánků a přednáškových sálů. Ve zkratce, v přízemí najdete gaming a deskovky, v prvním patře hlavní sál, výstavy a prodejní stánky a ve druhém patře pak osamocené komiksové tvůrce. Tohle mi přijde docela škoda, protože zrovna čeští komiksoví autoři by si od Comic-Conu zasloužili větší podporu než separovanou místnost v nejvyšším patře sdílenou s občerstvením pro pořadatele. Myslím, že si k nim kvůli tomu spousta návštěvníků vůbec nenašla cestu. A když už jsem u těch negativ, určitě nepochválím ani stánky s občerstvením, respektive jejich počet a neuvěřitelné řady otrávených lidí. V O2 Universu tohle všechno fungovalo perfektně, takže za mě zbytečný krok zpátky. No ale já už si frontu vystál, a tak jdeme na náš první rozhovor do hlavního sálu, kde se představili Anežka Pohorská a Radek Škvor, které můžete znát jako hlasy Hermiony a Draco Malfoye v Harry Potterovi. Opravdu zajímavé povídání o dabingu osmidílné filmové série. Moderátorka měla spoustu zajímavých dotazů, bavil se i synovec a nemuseli jsme odcházet předčasně, z čehož jsem měl trochu strach.

Nejvíce jsme se ale ze sobotního programu těšili na rozhovor s Noahem Hathawayem alias Átrejem z Nekonečného přiberu. Pro fanoušky tohohle pohádkového fantasy to byl skvělý zážitek, i já jsem si to užíval, ale dětí už bylo v sále jen několik a pozoroval jsem, že to pro ně moc velká zábava není, stejně, jako pro mého synovce. Odešli jsme tedy asi v polovině, což mě docela mrzelo, ale tenhle Comic-Con prostě řídí junioři a tak jsme vyrazili zpátky do herní zóny. Tady bylo najednou spousta neobsazených strojů, takže jsme měli možnost otestovat jak moderní hry na nových konzolích, tak staré arkádovky, které k mému údivu zafungovaly i na sedmiletého milovníka Minecraftu. Golden Axe, Metal Slug a hlavně třetí Mortal Kombat měly úspěch a kdybych nezavelel k odchodu, tak tam stojíme doteď.

Po sobotním programu jsme už byli docela unavení, ale nedělní část Comic-Conu jsme si nenechali ani tak ujít. Hlavním lákadlem pro nás byla beseda s herci z české pohádky Princezna zakletá v čase. Synovec totiž miluje tu pohádku a já zase Elišku Křenkovou. ;) Dopoledne jsme strávili nakupováním a rozhodně jsme si nemohli nechat ujít našeho oblíbeného komiksového ilustrátora Petra Kopla, který opět kreslil obrázky za příspěvek na charitu. Nakonec jsem se docela rozšoupli, takže hotovost pomalu dochází, navíc jsme už znovu vyzkoušeli skoro všechny videohry v gaming zóně (Mario Strikers: Battle League okamžitě kupuju:), ideální čas na už zmiňovanou Princeznu zakletou v čase.

Tahle beseda opět zaplnila hlavní sál a samozřejmě se tentokrát přišla podívat i spousta dětí. Po úvodu, který představoval krátkou ukázku souboje kaskadérů, kteří se podíleli na natáčení, se do připravených sedaček za velkého aplausu začali usazovat herci a autoři filmu. Uvolněné povídání a spousta vtipných historek z natáčení, byla tady vidět dobrá chemie a přátelské vztahy mezi jednotlivými protagonisty. Byla to pro nás vlastně taková povedená tečka za Comic-Conem Junior. Film si v listopadu určitě nenechám ujít a co se týče příštího brněnského Comic-Conu, na ten se dle synovcova nadšení podíváme zase.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku