COMIC-CON PRAGUE 2022

24.04.2022

Rok se s rokem sešel, tedy říjen se s únorem sešel. Další oprava, říjen se s dubnem sešel. Ano, takto je to správně! Je ale fuk, co máme za měsíc, důležitá je informace, že je tady další pražský Erotikon! Teda Comic-Con! Letos už zase konečně bez respirátorů i jiných opatření. Vyzbrojeni třetí dávkou očkování nabíháme vstříc davu hustému, že by se dal krájet. To asi nebyl nejšťastnější příměr, ale i tak si letošní tři dny v O2 universu hodláme pořádně užít! 

Užili jsme si už i den před samotnou akcí, jelikož jsme přijeli do Prahy ve čtvrtek, ale detaily bych si raději nechal pro sebe. Lehce společensky znaveni, ale po vydatném obědu, míříme konečně směr nerdí Mekku. Začínáme klasickým pátečním rozkoukáváníčkem mimojiné po jednotlivých stáncích, kde opět nechybí naši oblíbení nakladatelé, artist zóně s méně známými umělci, výstavách a našem oblíbeném místě, kterým je restaurační oddělení s výčepem. Po dvou vychlazených kouscích spěcháme, se zastávkou u pisoárů, na hlavní stage, kde už začíná první posezení s herci.

Startujeme zostra besedou na téma Hra o trůny, kde máme rovnou tři herecké hvězdy. Hlavním tahákem této trojice je bezesporu Julian Glover, který se proslavil převážně svými zápornými rolemi, vyjmenovávat vám to tady nebudu, nebojte. Finn Jones je především fanouškům Marvel Universa znám jako postava Iron Fist ze stejnojmenného seriálu. Třetím je Tom Hopper, oblíbený chlupatý silák z Umbrella Academy. Herci se s námi podělili o zajímavosti ze seriálu, jak se jim líbily jejich smrti a dozvěděli jsme se také, že oblíbenou postavou Juliana byl Tyrion. Celý rozhovor probíhal v příjemném a poklidném duchu a nechyběly ani humorné momenty. Herci mají na programu i samostatné besedy, které jsou již zaměřeny i na jejich další působení, než jen v seriálu Hra o trůny.

Člověk se ani nenaděje a je tady další panel. Mimo hlavní stage tu jsou menší sály i s fanouškovskými přednáškami na nejrůznější fantaskní témata. Největším tahákem je však hlavní stage. Vloni Prahu navštívila mužská verze počítače Hollyho z Červeného trpaslíka a letos k nám zavítala Hattie Hayridge, která si střihla jeho něžnější verzi. No, něžnější, ostrovtip se nevyhýbá ani ženské postavě (hlavě) Hollyho.

Slavnostní zahájení opět stojí za to, mimo tradiční představení hlavních hvězd a komiksových tvůrců, kterým se na pódium moc nechtělo, respektive tři se někde spokojeně občerstvovali vínem, jak jsme z instagramu Stewarta Kennetha Moora zjistili, je součástí i počáteční hudební vystoupení plné filmových a seriálových znělek a opětovné stand-up comedy v podání primátora Hřiba letos v roli Iron Mana, který měl i krátký vážný proslov k aktuální situaci ve světě. Nejen, že se v tom obleku nemohl skoro hýbat, ale podle mě byl zpocený až na pr... Následuje další orchestní vystoupení a posléze novinka v podobě zajímavého muzikálu, který mě osobně bohužel moc nezaujal. Moderování se již tradičně ujala odzkoušená dvojice Bětka s Mikolášem. Organizátoři přišli se překvapivým oznámením, kterým je juniorní verze Comic-Conu zaměřená na mladší obecenstvo, který se chystá v největší vesnici v republice, v Brně.

Jelikož já jsem velkým fanouškem seriálu Dexter, tak jsem se těšil na pozdní přednášku o půl desáté, kde byl přítomný samotný vrah Dexterovy matky v podání Tonyho Amendoly. Pro většinu publika je asi spíše známý svou rolí v Hvězdné bráně. Vloni se mi ze seriálu o oblíbeném sériovém vrahovi poštěstilo vidět na Comic-Conu Raye Stevensona a letos kromě Tonyho je zde i Sam Witwer, který se, jakožto zkušený ajťák, v první řadě vydával za proslulého vraha s chlaďákem a první ze svých besed má v sobotu večer. Ale dost už odboček a potenciálních spoilerů. Tony je navzdory své vražedné roli sympaťák a taky se nebránil jakýmkoliv vtípkům. Společně s hercem Robertem Picardem a moderátorkou Silvií Šustrovou pobavili obecenstvo, které vydrželo až do konce prvního dne konference.

Program je tady opravdu opět pestrý a i mezi jednotlivými besedami se tu člověk rozhodně nenudí. My volný prostor vyplňujeme tradičně pivkem, hraním deskovek, pařením na konzolích a podepisováním komiksů. My zatím nikomu nic nepodepisujeme, ale aspoň nám se někteří autoři ochotně podepsali, případně se s námi i vyfotili. Já si nechal komiksy podepsat od zahraničních autorů Davida Lloyda, Sullivana a O'Baara. Všichni tři byli sympoši. Sullivan byl nejvíce upovídaný a u mě viděl poprvé českou verzi jeho komiksu Řeky Londýna, ze které, dle svých slov, neměl ani cent. Nemohu samozřejmě vynechat české autory, kteří jsou ochotni si s vámi i přátelsky pokecat, případně vám něco nakreslit. Také u nich jsem samozřejmě ukořistil pár suvenýrů v podobě komiksů, podpisů a případně i stripů. V mezičase jsme stihli udělat i krátký rozhovor s Petrem Koplem, který budeme publikovat během příštího týdne, tak nezapomeňte sledovat náš facebook.

Nechybí ani všudypřítomné cosplaye, a že některé vážně stojí za to. Ať už se jedná o postavy Marvelu, DC, Star Wars, nebo i nějaké lechtivější, na kterých mohl můj recenzentní kolega oči nechat. Tohle určitě popře, protože si teď našel mladou babu. Ale neodbíhejme od Comic-Conu. Zúčastnili jsme se i vědomostního kvízu, který byl v samotném sklepě Universa a o našem umístění bych raději nemluvil. Zaměřený byl na filmy, seriály a Prahu, a hlavně otázky o hlavním městě nám zavařily. Kvízu se zúčastnil i Iron Hřib, ale nebudeme prozrazovat, jestli byl úspěšnější než my.

Sobota bývá nejnašlapanější co do počtu lidí i samotného programu. I cosplaye jsou promakanější, než předchozí den. Dopolední program v podobě již z minulého dne známých Juliana Glovera a Finna Jonese je skvělý předkrm pro odpolední besedy s dalšími hvězdami. My jsme však zvědaví i na české hosty, na které se nesmí zapomínat a zastavili jsme se i na besedu s Tomášem Magnuskem, který se podělil o zajímavé zkušenosti z natáčení i ze života.

Při obcházení stánků jsme si příjemně popovídali i s vydavateli komiksů, kde nám třeba u Comics Centra Václav Dort osobně odprezentoval ediční plán, což nás potěšilo. Poslechli jsme si přednášku Michala Suchánka, Nikkarina a Karla Osohy, kteří se rozpovídali o videohrách a jejich vazbě ke komiksům. Za zmínku stojí i přednáška známého astronoma Jiřího Grygara. Jeho poutavé povídání má vždy přidanou hodnotu.

Po sobotním obídku nás vede do boje proti skřetům Bernard Hill, který mimojiné rád ve volných chvílích sjíždí ledovce. Od začátku byla s panem Hillem zábava a začal téměř okamžitě odpovídat na otázky fanoušků a celé se to vedlo ve velmi zábavné, byť možná chvílemi rozporuplné, atmosféře. Je to vážně skvělý vypravěč a pro mě to byla asi nejzajímavější beseda. Pro Mikoláše to bylo možná trochu náročnější, ale to holt občas k této práci patří, a i když se u toho trochu možná zapotil, tak si to jako fanoušek Pána Prstenů užil.

Po králi a kapitánovi v jedné osobě k nám na liáně přilétá samotný Tarzan, ano Christopher Lambert v plné parádě je konečně zde. Mimojiné to je i legendární Raiden z filmové adaptace hry Mortal Kombat. Velká část talk show však byla věnována Highlanderovi. Své herecké zastoupení zde mají i Fantastická zvířata. Besed s různými herci je dostatek a všechny tady nebudu zmiňovat.

Třetí ročník přivedl již spoustu známého, ale rok od roku se pražský Comic-Con zlepšuje. O zábavu tady bylo opravdu postaráno, a tím nemám na mysli jednotlivé přednášky, besedy s herci a autory, ale i celodenní program, u kterého se zabaví téměř kdokoliv klidně na dlouhé hodiny. Byly zde k vidění i věci, které jen tak nemáte šanci potkat. Pod nohy se nám plantal robotický pes, někteří lidé se tu pokoušeli dabovat, slečna se procházela oblečená v telefonní budce, a další. Pokud jste ještě nenavštívili ani jeden ze tří těchto již proběhlých akcí a stále váháte, tak neotálejte a příští rok do toho jděte, protože litovat určitě nebudete.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku