COMIC-CON PRAGUE 2021

16.10.2021

Oproti minulému ročníku, kdy jsme měli na sbalení kartáčků a žehlícího prkna na nerdovský výlet pouze dva dny, jsme se na letošní akci chystali několik měsíců. Důvodem jsou jednak proběhlá koronavirová opatření a jednak dřívější potvrzení naší účasti organizátory. Vyzbrojení očkováním, respirátory, haldou komiksů a deskovek, naše štace začíná na svinovském nádraží.

Tradiční vlaková snídaně pivo a sushi je na stole a k tomu mi dělá společnost, teda kromě Petra, první díl série Preacher, který si nechám podepsat Glennem Fabrym, jehož dílem jsou kazatelovy obálky.

Před ubytováním v Praze jsme se již tradične ochomejtli v Arkhamu, Krakatitu, a dalších podobných knihkupectvích a antikvariátech. Během první hodiny v Praze mi přistálo na Badoo přes padesát srdíček, začínám si tohle město oblibovat. Recenzentní kolega Peťa mi nevěřil, tak přikládám fotku.

A dost už offtopicu, jdeme na to, kvůli čeho jsme tady. "Sakra, tady jdeme znovu!" pomyslím si při pohledu na O2 universum a natěšeni kráčíme dovnitř. Stejně jako loni na nás hned u vstupu dýchne, kromě sekuriťáka, velkolepá atmosféra této třídenní akce, byť jsem možná čekal od začátku větší fronty a více lidí. Darth Vader tady, Hela zase tam, všudypřítomné cosplaye na nás vybafují z každého rohu, a některé vážné stojí za to. Já s pouhým tričkem s Deadpoolem se cítím lehce zahanben.

Aarone, tak jsme tady! Aha, ale ty tady vlastně nejsi. Takových menších zklamání bylo bohužel více. Poměrně velké množství dříve potvrzených hostů totiž přesunulo svou účast na další ročník. Nicméně i přesto není o plno známých jmen nouze, mezi nimi například Mikoláš Tuček. Já vytahuji svého kazatele a vkládám ho do ruky kreslíři Fabrymu, který se postaral v této sérii o obálky, a že se mu povedly! Jeden podpis si můžu odškrtnout a obrážíme další komiksové autory.

Nechybí samozřejmě ani stánky s, pro nás dobře známými, nakladatelstvími jako jsou Crew, Comics Centrum, Argo, a další, ve kterých si můžete, mnohdy i s výraznou slevou, doplnit svou komiksovou sbírku. Opět nechybí ani výprodejové ceny časopisu Pevnost, s nímž si za symbolickou cenu můžete pořídit kromě samotného časopisu i komiks či knihu. To víte, že padla nějaká kačka.

Ihned mezi prvními protagonisty na programu je samotný Holly z Červeného trpaslíka, tedy herec Norman Lovett. Po chvíli jej následuje herečka, známá především z čarodějnické série Harry Potter, jmenovitě Natalia Tena v roli Nymphadory a musím říct, že to je vtipná sympoška, která si zamilovala smažený sýr, slůvko fuck a k mému překvapení i komiksovou sérii Preacher. No asi bych si s ní rozuměl. Moderátor Mikoláš se sice občas zasekával ve svých otázkách, ale na celkovém dojmu to nijak zvlášť neubralo a byl to příjemně poslouchatelný rozhovor.

Stíháme i část rozhovoru s komiksovými kreslíři Fabrym, Moorem a Langleyem, který vede Petr Litoš známý z nakladatelství Crew. Chlapi pěkně popisují, co obnáší jejich práce. Pro českého fanouška je asi nejznámější již několikrát skloňovaný Fabry, který mimo Kazatelových obálek kreslil například Ennisova Thora. Zbylým dvěma toho u nás zatím moc nevyšlo. Překvapivě se této talk show zúčastnilo poměrně málo lidí. Holt filmových fanoušků je zde celkově asi daleko více, než těch komiksových.

Odbyla osmnáctá hodina a máme tady oficiální ceremoniál celé akce, kde jsme na úvod viděli taneční představení iMucha, kde byl v hlavní roli hrdina Drawman. Mimo cosplayery, ředitele konference, moderátory Bětky a Mikoláše a jednoho docela vtipného Hřiba se samozřejmě ukázaly i jedny z hlavních komiksových a hereckých hvězd tohoto ročníku. Celá ceremonie je zakončena koncertem filharmonie.

S přibývajícím časem roste naše nadšení i lajky na Badoo. Většina atrakcí je tam kde loni, navíc však doplněna o spoustu novinek. Mimo jiné například předváděčka robota BostonDynamics, který více než dobře nahradí kdejakého čtyřnohého mazlíka. Jen to mazlení by s ním asi nebylo moc příjemné, od toho jsou spíše multifunkční robotky, ale to bychom asi museli na jiný typ konference. Člověk se tady opravdu celý den nenudí a každý si tu najde to své. Nachozené kilometry, spousta srandy, zážitků, fotek, komiksů a mnoho dalšího si odtud každý návštěvník jistě odnese. Už se těšíme na další dny, které přivítají další herecké hvězdy. Druhý ročník je tedy taky velmi povedený, byť loni zde byli zřejmě větší lákadla, alespoň co se herců týče. Těšíme se zase příští rok. Snad do toho zase nějaký covid nehodí vidle.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku