COMIC-CON PRAGUE 2024

08.04.2024

Rok se s rokem sešel a Filip s Petrem jak by smet, a to znamená jediné! Pravidelná kontrola na venerologii je tady. A hned po ní míříme na již tradiční pražský Comic-Con! A je důvod k oslavě, neboť se jedná o půlkulatiny! Nahodit superhrdinské oblečky, přísné výrazy a šup do Prahy.

Opět Svinov, 7 hodin ráno, vlak a opět business třída, je třeba si jednou za čas dopřát. Dávám si kafe a bagetu a Petr si dává k bagetě Mustanga, jakožto správný milovník zvířat. Po cestě se tradičně karbanilo a popíjelo. Za mírné podpory jsem Petrovi pomohl vystoupit na hlaváku z vlaku, ale brzy se zmátořil a jdeme se najíst, ubytovat a hurá do O2 Universa. Ještě předtím jsme museli vyřešit zásadní komplikaci, o kterou se s vámi podělí Petr ve své vsuvce o několik odstavců dále.

Jedná se už v pořadí o pátý Comic-Con a opět našlapaný program, který se ponese ve stylu Červeného trpaslíka a Hvězdné brány. Svou sílu nám ukáže vysloužilý Herkules, minikraus z Gringotovic banky, a mnoho dalších. Vše postupně, nepředbíhejme. Nejdříve prozkoumáváme okolí, nasáváme atmosféru a jdeme pro pivo. Brzy to však započne. Slavnostní zahájení s DJ, co si rád hraje se svým maňáskem, je zajímavá volba, ale vzhledem k tomu, že večer bude hrát na párty, tak je to vcelku logické. Navíc to měl docela vymazlené a maskou predátora tomu nasadil korunu. Tradiční moderátorská dvojice nepřekvapí, ostřílení Mikoláš s Bětkou už vědí, co a jak. Jedná se o první možnost, kdy vidět některé z hlavních hereckých hostů, pokud tedy nemáte vytipovaný jejich hotel a nekoukáte na ně oknem již od včerejší noci.

Napřed ohlédneme okolí a brzy spěcháme na nejžádanější panel dne, a to s oblíbenou dvojicí z Červeného trpaslíka. Pány a dámové máme tady Rimmera a Listera. Za ty roky jsme už na pražském Comic-Conu mohli vidět skoro všechny herce z tohoto legendárního seriálu. Tihle dva chyběli ale nejvíce. Tenhle panel byl opravdu parádní, a jako bonus večer zahraje Craig Charles na párty. Takhle si představuji správný panel, skvělá zábava, vtípky od herců a perfektní moderátorská práce od Silvie. Hlavně Lister je bavič od přirození. Rimmer ale nijak zvlášť v této disciplíně nezaostává. Střihnou si i hudební duet. Škoda, že to má jen hodinu. Tenhle panel se bude letos blbě překonávat. Ale nechme se překvapit. Následuje Patrick Duffy, ale my vyrážíme krok za krokem a těšíme se na něj v neděli. V nabitém programu jdeme projít rozšířené prostory celé akce.

Po cestě pro pivko, které znatelně zdražilo. Na jednu stranu je to pochopitelné, ale i tak, 75 Kč za 4 decka je dost. Přivíráme oči a klopíme to do sebe. Všudypřítomné komiksové stánky, všelijaký merch, ani nemá smysl rozepisovat, je toho fakt hodně. Míjíme komiksové scénáristy a kreslíře. "Ahoj Michale! Aha, nepamatuješ si nás z loňského rozhovoru. Nevadí." Podepisování si necháváme na další dny. Mezitím co Petr naslouchá bizáry z herního světa Hvězdných válek od Lukáše Grygara, jsem se šel já pokusit vyléčit svůj alkoholismus rovnou u třech doktorů z jiného hvězdného světa, a to Hvězdné brány. David Nykl, Hewlett a McGillion by mi pomohli možná s nějakým Goa'uldem v břiše, ale u mě mohou tak akorát zakřičet "I'm trying, do pr*ele!". Co taky čekat, když sami popíjeli Plzničku. David Nykl je v česku oblíbený, bodejť by ne, když odtud pochází. Na úvod se proběhl i publikem, což bylo milé gesto.

Fenomenální páteční den završuje párty, na které zahrál DJ Roxtar, tiskař Průša, kluci z ČVUT a samozřejmě Craig Charles. Byla to povedená jízda, určitě se jedná o skvělý nápad a zpestření celé akce. Zároveň bylo zábavné sledovat, jak to všichni ti nerdi a geeci umí rozjet. Mohla by se z toho stát každoroční tradice. Unavení, ale pobavení míříme do Mekáče a na hotel, kde máme bezbariérový pokoj, je tedy bez baru. A nyní dávám na chvíli prostor Petrovi, aby se mohl vypsat ze svých pocitů.

"Filip vám už slíbil mou příhodu z Kauflandu, tak doufám, že nemáte nijak velká očekávání, protože tohle povídání by stěží stačilo k pobavení prarodičů u nedělního oběda. Ale dobře. Po příjezdu do Prahy si takhle sedíme v restauraci, plánujeme, za co všechno utratíme naše těžce vydělané peníze a pak si vzpomenu! Zapomněl jsem si doma věci na spaní. Cestou na hotel teda zajdeme do Kauflandu, kde mám na výběr z klasických slipů, které jsem naposledy nosil v sedmi letech (Filip nechápe, má v batohu troje) a nebo obřího XXXL pyžama. No a co, že ty kraťasy vypadají jako skotský kilt pro slona. Do slipů prostě z přesvědčení nejdu, nemáme moc času, takže jako nouzovku beru megapyžamo za 250 korun, abych pak na pokladně zjistil, že je ještě o 70 korun levnější. A tady naše příhoda končí. Nic moc, že? Schválně si najděte mou loňskou historku s Pikachu, ta byla rozhodně lepší. Já se s vámi ale ještě podělím o pár zážitků z letošního Comic-Conu.

Začnu asi před samotnou akcí. Vím, že nahlížet do internetových komentářů bývá jakousi formou sebemrskačství, ale nenapadlo by mě, že si takhle zvednu tep na facebookové stránce pořadatele pražského Comic-Conu. Odpovídat zklamaným lidem, kteří na něco čekají, tím, že jejich problémy jsou marginálnější než ty vaše, tohle bych čekal spíše na Instagramu nějaké beauty influencerky. A tohle bohužel vnímám dlouhodobě. Možná by to chtělo projevit trochu empatie k návštěvníkům, kteří zaplatili nemalý obnos za vstupenky a na akci míří z daleka. Třeba jen dochází k nějakému nepochopení a sám vidím, že jsou komentující občas nevybíraví, někdy je ale lepší prokázat profesionalitu a debila nenazývat debilem. Škoda, že po ne moc vtipné historce přicházím z ještě smutnějším tématem, ale tady je zkrátka co zlepšovat. U mě i u pořadatelů.

Na konec jsem si ale nechal něco mnohem pozitivnějšího, a to je série zážitků z pátečního programu. Panel Craiga Charlese a Chrise Barrie alias Listera a Rimmera z Červeného trpaslíka byl podle mě jeden z vrcholů napříč všemi ročníky tuzemského Comic-Conu. Z velké části je to samozřejmě zásluha pohotové Silvie Šustrové, která herce dokázala dostat do skvělého rozpoložení. Podíl na tom ale samozřejmě mělo i publikum v sále. Tomu nadšení, které jsem kolem sebe viděl může konkurovat snad jen atmosféra na DJ setu od Craiga Charlese. Tenhle nápad s večerním programem podle mě pořadatelům vyšel na výbornou a mohli by z toho do budoucna udělat tradici. Otázkou je, kolik z hostů bude ovládat mixážní pult, napadá mě třeba Kristian Nairn, lépe známý jako Hodor.

Musím říct, že program za ty roky pořádně narostl. Jste fanoušci sběratelských karetních her? Komiksů? Fantasy knih? Máte rádi japonskou a korejskou kulturu? RPG? Seriály? Takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Do programu navíc krásně zapadly i české herecké legendy a počítám, že se s nimi na panelech budeme setkávat i v budoucnu. Ale myslím, že o tom se s vámi podělil i Filip, takže mu předávám zpátky slovo a vy si užijte jeho report a kochejte se našimi fotkami."

Díky Petrovi za srdceryvný příběh, vyzrazení mého malého tajemství a stručný souhrn. Beru si teda zpět slovo ve studiu a pokračujeme. Ráno začínáme kocovinou, probrat Petra ze zimního spánku je skoro nemožné, ale asi na pátý pokus se to povedlo. Potácíme se vstříc hlavnímu dni celé akce. Bohužel někteří hosté z řad herců a komiksových tvůrců na poslední chvíli museli odříct svou účast. Je to hrozná škoda, ale tak se to občas stane, musí se počítat s povolenými ztrátami.

Jdeme rovnou k Terminátorovi, Robertu Patrickovi, velkému milovníkovi motorek. Z poslední doby se mi líbil v roli Peacemakerova nevybíravého otce. Je to showman, který hned převzal moderování celé své besedy a ani si nesednul. Je známý pro své drsné role a jako drsoň působí i ve skutečnosti a vtipkování mu jde taky dobře. Pochvalu si od něj vysloužila i moderátorka Silvie Šustrová. Mě však nepochválil a zažil jsem si deset vteřin nechtěné slávy, neboť při psaní tohoto článku a vyhledávání jeho filmů na čsfd mě nachytal v první řadě, jak koukám do mobilu a ostuda byla na světě. Jinak to byl opravdu velmi povedený panel.

Zmínit musíme také menší sály, kde jsou tematické besedy, které jsou velmi různorodé a neméně zajímavé. Bohužel je toho tolik, že člověk musí hodně vybírat, co obětuje na úkor jiných. Videoherní stánky se taky solidně rozrostly a lidé tak mohou upustit trochu páry u velmi různorodého hraní, co se žánrů týče. Taky jsme samozřejmě využili této možnosti. Vystavených kousků je zde také spousta, ať už se jedná o sochy, rekvizity z filmů a podobně. Každý si zde najde to své. Jen ty davy lidí a prodírat se jimi je občas trochu frustrující, ale to k tomu patří.

"Komu tím prospějete, co?" V tomto duchu se vedla další beseda. Ano, správně. Miroslav Donutil, který, dle svých slov, neví, co tady dělá. Byl velmi milý a zábavný a dokázal, že je zkušený vypravěč. Pelíšky jsou můj nejoblíbenější český film, takže mě možnost poslechnout si živě pana Donutila pohladila na duši. Zároveň představili nový seriál s mysteriózní tematikou, ve kterém bude mimo pana Donutila i jeho syn a snacha. Těším se.

Hvězdná pěchota je dalším tématem a v hlavní roli se představí Michael Ironside, který původně měl být jen v neděli, ale z důvodů komplikací s odvoláním účasti jedné z hvězd musel být program lehce pozměněn. Ironsida bych teď upřímně ani nepoznal. Nic však nemění na tom, že beseda vedená Bětkou Trojanovou stála za to. Herec s opravdu bohatou filmovou historií, Top Gun, Total Recall, a spoustu dalších filmových klasik. Zajímavostí je, že dělal kaskadérské scény sám a vybralo si to daň na jeho kolenech. Nevedlo se to však celé ve veselém duchu, jelikož došlo i na vážná témata, ale to k životu patří.

Ve čtyři nás čekalo dilema, český seriál To se vysvětlí, soudruzi!, a nebo Herkules? Po pečlivém zvážení necháme Kevina Sorbo na neděli a pokračujeme v české sobotě. Mnoha diváky je seriál kritizován, ale mě tento typ humoru baví. Na pódiu se sešla velká parta, jeden z režisérů, jeden scénárista a čtyři herci, z toto dva hlavní a oblíbení STBáci Leoš Noha a Anna Fialová. Povídali o seriálu komplexně, od toho jak vznikal a zážitků z natáčení. Příjemné 90 minutové povídání zakončené autogramiadou.

Zbytek večera se už jen potácíme, kocháme se povedenými cosplayi. Chris Barrie má ještě samostatnou besedu, ale já už čekám na poslední dnešní talk-show s Mandaloriany Emily Swallow, Taitem Fletcherem a Brendan Waynem. Seriál Lovci duchů jsou má srdcovka, a tak jsem se těšil hlavně na Amaru, AKA Temnotu, AKA sestru od Boha AKA herečku Emily Swallow. Samozřejmě je známá ze spousty dalších seriálů. Herci logicky nejvíce povídali o zmiňovaném Mandalorianovi. Ale taky o tom, zda je v pořádku dávat ananas na pizzu nebo ponožky do sandálů. Ano, i na takové otázky občas dojde.

Zajímavý program má také sál pod záštitou Serial Killer, kam jsme zavírali na besedu ohledně nového Mikýřova pořadu zaměřeného na českou historii. Bude jej vysílat Prima Cool a již se těším na první díl, který bude 6. května. Celý program sálu je pod taktovou moderátorů v podání Martiny Babišové a Kryštofa Bartoše.

Lucifer, Harleen, Banda, Chřtán a spoustu dalších komiksů, které si necháváme podepisovat. Všichni zahraniční, i ti tradiční čeští autoři, jsou milí a sdílní. Pouštíme nějakou tu kačku, a výjimečně ne za pivo, ale za komiksy a užíváme si pár minut naší špatné angličtiny s autory. Zkusili jsme si i kvízy, které vyplňovaly mezery v hlavním programu, ale moc nám to nevyšlo. Dočkali jsme se také představení nových pořadů a seriálu, na které se těšíme, například Mikýřova histeorie, Game story nebo Záhadné případy s Donutilovic rodinou.

Poslední nedělní den bývá poklidnější vzhledem k menšímu počtu návštěvníků. Program však není nijak slabší. Hned z rána si dáváme Dallas a Krok za krokem s Patrickem Duffym. Tento legendární seriálový herec nás prováděl našim mládím a je to moc pěkný pocit jej potkat naživo. A přesně o tom to celé je, plnění přání a dělání radosti takřka všem věkovým kategoriím. Na úvod nám dokonce předvedl slavnou scénu ze sprch. Jedna z poklidnějších besed, ale velmi příjemná na poslech. A opět další z hvězd, která ocenila moderátorské schopnosti Silvie. Slovo došlo i na jeho roli Scuzzlebutta v South Parku a čtení jeho nové poezie, kterou napsal v restauraci v Praze během svého letošního pobytu. Skvělý člověk.

Čas nekompromisně utíká, opět neúspěšně kvízujeme a konečně přišel moment na C-3PO, který nás provázel celou dějovou linkou hlavních filmových Star Wars. Zlatavého robota v podání Anthonyho Danielse zná snad každý, i ti, kteří nějakým zázrakem neviděli tyto filmy. One man show. Tak by se dal popsat tento panel. Daniels byl na pódiu opravdu sám a chodil mezi lidmi a vedl s nimi rozhovory. Tohle jsem opravdu nečekal. Zpromoval zároveň svou knihu, ale oceňuji ten kontakt s publikem, který si evidentně užívá i on.

Je to bůh? Je to člověk? Něco mezi! Je to Xena? Skoro, je to Herkules! Deset deka herkulese je málo, takže naštěstí je tady Kevin Sorbo v plné své síle. Já žeru jeho roli v parodii Tohle je Sparta! Ale každý jej samozřejmě zná z jeho nejzásadnější role. Přiznal, že hraje v některých otřesných filmech jen kvůli penězům, což je asi pochopitelné. Opět spoustu nadšených lidí mohlo spatřit hrdinu svého dětství.

Ještě procházíme již celkem vylidněným O2 Universem, dokupujeme poslední suvenýry a dárky, mnohdy už se slevou. Svou besedu ještě mají čeští herci Václav Vydra a Pavel Zedníček. My už taky pomalu balíme věci do kufru, dopíjíme poslední pivko a budeme si to šmárovat na nádraží. Sbohem letošní Comic-Cone. Těšíme se zase za rok.

Co napsat na závěr. Pátý ročník se nesl v podobném duchu jako ty předešlé. Celkem 27000 lidí za tři dny, neuvěřitelné číslo. A také přes 40 km v nohách, uf. Skvělý nápad byl s rozšířením celého prostoru a páteční párty. Určitě zamrzelo, že svou účast na poslední chvíli museli zrušit někteří hosté a nezávidím to pořadatelům, ale s náhradním programem se docela vypořádali, až na zrušené komiksové autory, to si člověk musel zjistit více méně sám. V neděli si ale nakonec pořadatelé nasypali popel na hlavu. Zároveň chápu frustraci z některých nemístných komentářů od omezenějších lidí pod příspěvky, ale admin sociálních sítí Comic-Conu by měl být schopný se nad tím povznést a nesnižovat se svými odpověďmi na úroveň těchto haterů. To je ale jen malá kaňka na jinak skvělé akci. Zařazení Silvie Šustrové a Alžběty Trojanové jakožto nejhlavnějších moderátorů většiny talk show byl perfektní tah, jelikož není povolanějších v tomto odvětví. Skvěle připravené rešerše a vedení celých besed je naprosto bezchybné. Všichni ti herci, spisovatelé, kreslíři, cosplayeři, ale také návštěvníci akci dodávají tu pravou a skvělou atmosféru a doufám, že příští ročník se bude nést v podobném, případně zase o něco lepším, duchu.

Filip & Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku