CRIMINAL 1: KAŽDÝ JE ZLOČINEC

26.11.2021

Všeci kradnú! Jak by řekl jeden nejmenovaný imigrovaný politik a milovník nekvalitních kuřecích párků. Že je každý zločincem, si zřejmě myslí i Ed Brubaker a pojmenoval takto jednu ze svých komiksových knih, na kterou se dnes podíváme.

Nejednomu nejen kriminálníkovi a komiksovému fandovi muselo srdce zaplesat, neboť vyšel dlouho očekávaný dotisk již značnou dobu beznadějně vyprodaného komisu Criminal: Každý je zločinec, a rovnou v novém kabátku, tedy přebalu. Nejenže vyšla znovu tato jednička, ale brzy budeme mít na barových pultech i třetí díl. Již před nějakým časem jsem recenzoval dvojku, která mě jednoduše nadchla a mrzelo mě, že se k jedničce nedostanu, ale nakonec jsem se dočkal a věřím, že nejen já. Kniha je pořádné tlustá, obsahuje tři příběhy. Samozřejmostí v této Deluxe edici je velké množství bonusového materiálu.

Prvním příběhem je Zbabělec a pojednává o cápkovi jménem Leo, kterému starý známý a nečestný polda nabídne kšeft, jakým je krádež diamantů z policejního vozu. Leo je sice nejlepší adept na daný kšeft, protože má jistý um, který jiným chybí, ale zároveň i při sebemenším náznaku neúspěchu bere nohy na ramena. Jednak nechce přijít k úhoně, a taky by nerad šel sedět, což zní logicky že. Dává dokupy tým a připravuje akci promakanou do posledního detailu, nebo to si aspoň myslel. Každý z členů má vlastní, vesměs hlavně osobní důvody, proč do akce jít. Policajti mají taky své důvody, které jsou na rovinu docela sviňské. Asi není tajemstvím a překvapením, že se situace podělá a veškerá Leova pravidla jsou zapomenuta. Člověk si už zvyká na jednotlivé postavy, když v tom to schytají, jak typické. Co dělat se zraněnou kolegyní, co s lupem a hlavně jak to vše ve zdraví přežít? Někdy přehnaná opatrnost má opačný účinek. Zbabělec jeden! Nebo že by nakonec ne? Tento příběh je plný zvratů, některé jsou poměrně snadno předvídatelné, jiné lehce překvapující, nicméně je to tak poutavé, že se od toho neodtrhnete.

Dalším na programu je Lawless. Příběh začíná nevinně, škrcením. Z vojenského vězení uniklý Tracy Lawless se chce dopídit, jak zemřel jeho bratr a cestou si nebere servítky naprosto s ničím. Začlení se do bratrova bývalé party a jde s nimi do kšeftu. Má totiž podezření, že bráchu oddělali práve oni. Samozřejmě nic není jen černé a bíle a opět nastávají nečekané události. Člověk jen neví, s kým vlastně sympatizovat, jelikož všichni jsou do jisté míry prohnilí.

I třetí příběh nečekaně stojí za to (slovo "nečekaně" čtěte ironicky). Tentokráte nás autoři vezmou za oponu boxerského světa, kde, jak zjišťujeme, to také není žádný med. Příběhy jsou v celkovém kontextu lehounce propojeny, ale při dílčích čteních si toho nemusíte ani všimnout a stejně si jednotlivé části knihy užijete do sytosti. Ke konkrétním příběhům nechci více spoilovat, jelikož vám nechci odepřít pocity překvapení a nadšení ze samotného čtení a nečekaných a mnohdy až nevybíravých zvratů.

Je to naprostá paráda a pokud jste se doposud k jedničce nedostali, tak ihned kupujte, než bude opět vyprodaná. Brubaker je v noir žánru naprostá jednička a Phillips to umí perfektně přenést do skvělé kresby. Detektivní atmosféra čtenáře naprosto pohltí a ani nedutáte. Je až k nevíře, jak dokáží autoři zpracovat v rámci komiksu charaktery jednotlivých postav. Všechny tři samostatné příběhy obsažené v knize jsou perfektní a nevím, co bych tomu vytknul. Už ať tady máme třetí knihu, od které neočekávám nic míň, než od aktuálně dvou již recenzovaných. Pro detektivní komiksy mám slabost a tahle dvojice autorů má na tom výrazný podíl.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku