DEADPOOL, MILÁČEK PUBLIKA 5: PACIENT: NULA

02.09.2022

Smrdutý týpek v červeném neoprenu táhne. A nejen, že z něj táhne jak z žumpy, ale i on samotný táhne čtenáře i filmové fanoušky. Není tedy divu, že vyšel další díl série Miláček publika.

Gerryho Duggana Deadpool evidentně baví, bodejť by ne, koho by nebavil. No dobře, možná nějaké přecitlivělé konzumenty s absencí absurdního humoru. Gerry má však tu výsadu, že napsal celé série s tímto mamelukem. První z nich byla jako na houpačce a i názory čtenářů byly dosti rozporuplné. Druhá z nich, kde je Wade milionářem, je vnímána poněkud stabilněji, přitom prakticky navazuje na tu první. Crew se nám vytasila s pátým dílem, který nese podtitul Pacient: Nula. V originále se jedná již o šestý díl, ale jak je veřejně známo, u nás se rozhodli jeden přeskočit.

Čtyřka skončila pro tohoto antihrdinu poněkud neslavně, žena se mu peleší, zaměstnanci se mu vzbouřili, popral se s týpkem v kocouřím oblečku (ano, mám na mysli Black Panthera) a v neposlední řadě na scénu vstoupil Madcap, který umí i již tak znetvořenému Deadpoolovi přidat pár vrásek navíc. Nicméně v nejnověji u nás vydaném díle se mu napřed dost svérázným způsobem podaří zachránit život mladé skokance a zároveň trefí jednu babču dveřmi, což byl jeden z mnoha bodů, jak zvednout vydeptané puberťačce náladu. To byla jen však menší odbočka od hlavního děje, který následuje.

Přes Madcapův origin se dostaneme do ZOO, kde, kromě házení tučňáků, dostane Deadpool pořádně na budku. Spojení Deadpool a ZOO ve mně vzbudilo vzpomínku na hořícího slona z jednoho z dílu předchozí série, ale neodbíhejme. Po probrání se na vlastní pitvě nevědomky nakazil své okolí smrtelnou krvácivou nemocí, v čemž měl opět prsty Madcap, který slíbil Deadpoolovi naprosté zničení. A tak to pokračuje vlastně až do konce. Vtipy střídají akci a kromě mnoha úsměvných momentů v celém komiksu se dočkáme i několika pokusů o hluboké myšlenky. Během strastí s Madcapem si Wade aspoň stihne zajít na valentýnské randíčko se svou ďábelskou manželkou. Posledních pár sešitů se ale primárně zaměřuje na nepovedenou bromance mezi Wadem a jeho nemesis, na jejíž vyústění si budeme muset počkat do dalších dílů. Jako bonus na odlehčenou nám autoři nachystali na závěr této knihy samostatný minipříběh, kde si střihne Pool pomyslný taneček s americkým kápem, který, jak je známo, zrovna nemyslí moc proamericky.

Od Deadpoola už za ty roky tak nějak víme co čekat, takže nás nemůže vyloženě zklamat. Dějová linka se stále rozrůstá, byť samotné postavy se víceméně nerozvíjejí, ale není ani potřeba. Každý si v příběhu žije svůj absurdní život, který jim komplikuje netradičními způsoby nevybíravost Deadpoola. Subjektivně mě to stále vcelku baví, ale ruku na srdce, chtělo by to menší obměnu, až lehký restart v obklopení jiných postav. U Wade Wilsona je sice široký záběr možností co vymyslet, ale v rámci téhle série by to už možná chtělo lehce uniknout z vymezené komfortní zóny dějové linky i postav.

Číslo pět je pro mě prostě už pomyslná hranice snesitelnosti jednotlivých sérií, ať už se jedná o cokoliv. Jak již zpíval Petr Čejka, "Jednou je málo, desetkrát moc, pětkrát to stačí za celou noc". Prostě všeho moc škodí, i kdyby to bylo naprosto dokonalé. A že tato série ani zdaleka ještě nekončí. Jedná se však jen o mé osobní vnímání, komiks jako takový rozhodně pobaví a nemám větších důvodů mu zásadně ubírat na celkovém hodnocení. Pokud máte rádi netradiční hrdiny, tak Deadpoola rozhodně doporučuji, včetně této série i dílu. Já sám se se u něj několikrát zasmál.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku