DOMEČEK KRVE A BOLESTI

19.04.2024

Jako kluk jsem si spíše hrál s autíčky a s plastovými vojáčky. Domečkům pro panenky dával spíše přednost Petr. Nicméně tenhle domeček nebude o dokonalém soužití Margot Robbie a Ryana Goslinga.

Komiks Domeček krve a bolesti vzbuzuje svým názvem samé pozitivní věci. Jedná se již o dvanáctý svazek ze série DC Black Label a po komiksu Košík plný hlav se jedná o druhý, který nesouvisí s DC superhrdiny a stejně jako zmiňovaná kniha od Joe Hilla se i nyní jedná o horor. Hlasitě chrochtám. Není tajemstvím, že hororové komiksy žeru jako Dahmer své oblíbené jídlo. Domeček vyšel takticky před letošním pražským Comic-Conem, na kterém jste si jej mohli nechat podepsat skvelým scénáristou Mikem Careyem, který je jeho autorem. O kresbu se postaral Peter Gross, se kterým již několikrát spolupracoval. Kniha vyšla v pevné vazbě s přebalem a hned z titulní stránky na nás, poněkud mrtvolně, kouká chlápek, nad kterým je s kladivem v ruce zřejmě nějaký tesař.

Jsme v Anglii a píše se rok 1979. Alice dostane jako dárek starožitný domeček pro panenky z 19. století, který zdědila její rodina po pratetě. Propracovaný domeček je plně vybavený a uvnitř je pět panenek. Tatík to chtěl střelit, páč potřebuje prachy a je nemakačenko, a mimochodem je fakt tesař, ale malá si prosadila svou. Dozajista s domečkem zažije spoustu srandy, muhehe. Rodiče se pořád hádají, a tak malá utíká od reality hraním si s panenkami. Uběhne pár let a na Alici jedna z panenek začne mluvit a prozradí ji magická slůvka, která ji zmenší na velikost panenky a začne tak reálné seznamování s rodinkou z domečku a prozkoumávání jeho zákoutí.

V mezičase máme v příběhu neméně důležité průstřihy na zeměměřiče a průzkumníky z počátku 19. století. V souvislostech se tyto dvě dějové linky brzy propojí a čtenáři spojitost dojde. Vraťme se ale zpět k Alici. Otec stále mlátí matku a Alici se otevře supertajný černý pokoj v domečku. Ten jí nabídne zbavení se tatíka pod podmínkou, že Alice už napořád zůstane v domečku. Alice nechce matku nechat samotnou, a tak vyřeší situaci sama, jakožto správná tesařova dcera. Majz! Dětský domov volá a domeček se objevuje stále u ní a panenky ji lákají k sobě. Odolávala statečně, ale nakonec ji stejně jedna věc donutila se vrátit. A to pravé peklo mělo teprve začít. Ale ještě si počkejme, Alice totiž stále odolává temnému pokoji.

Čas plyne a posouváme se opět do budoucnosti. Přehoupáváme se přes tisíciletí, Alice už má své vlastní, zprvu nechtěné, dítě. Asi tak v polovině knihy se začínají konečně dít morbidnosti a hororové prvky přibývají. Alici doháněji přízraky z minulosti a díky druhotnému vyprávění nám pomalu dochází, co se tu vlastně děje. Prokletí rodiny se už nějakou dobu táhne. Alice domečku přes všechny strasti vzdorovala, ale bude její dcera stejně tak rozumná? Domeček je opředen mnoha tajemstvími, hlavně o svém vzniku. Démonka Cloax, neboli temný pokoj, společně se svou zmagořenou společnicí nenechá nic jen tak a horor všechny teprve čeká…

Skvělý napínavý scénář je dokonale kombinován krásnou kresbou, je vidět, že to autorům po letech společné práce skvěle ladí. Atmosféra celého příběhu je parádní a člověk nemá problém se i chvílemi bát. Vyobrazení výrazů některých postav je všeříkající a nechybí samozřejmě ani krvavé scény, ale není jich přehnaně moc. Příběh pozvolna graduje a ani chvíli nenudí. Pro fanoušky hororu je tohle povinnost a prosím více takových komiksů. I kdyby zde nebyly ty hororové prvky a hororový základ, tak sledovat celý těžký život Alice bylo více než zajímavé a donutí člověka i přemýšlet nad tím, že se zřejmě nemáte tak špatně a oproti jiným řešíte většinou jen malichernosti. A je zde i další poučení, nepořizujte si domeček pro panenky, ale pořiďte si kočku.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku