DOPIS 44

31.12.2022

Doufám, že všechny vaše dopisy si Ježíšek přečetl a alespoň částečně je splnil. Komu však bude určen Dopis 44 teprve zjistíme, ale něco mi říká, že v něm nebude seznam dárků.

Už u komiksové prvotiny nakladatelství Mighty Boys jsem si říkal, že to chce kuráž vydat takovou bichli. Řeč je samozřejmě o komiksu Přístav Země / Zatmění, který se pyšnil 848 stranami. Po roce a půl tady však máme od zmiňovaného nakladatelství ještě početnější komiks, co se stránek týče. Bezmála tříkilová kniha s názvem Dopis 44 a se svými 872 stranami je stejně jako Kaplanův komplet velmi kvalitně zpracovaná a opět se může chlubit dvěma variantami, tedy klasickou a sběratelskou s přebalem. Scenáristou je Američan Charles Soule, kterému toho u nás už něco málo vyšlo. Dlouholeté dílo nakreslil španělský výtvarník Alberto Jiménez Alburquerque, jehož jméno jsem raději kopíroval, abych neudělal nějakou botu. Snad si vzhledem k tíze knihy při čtení nenatáhnu nějaký sval. Dělám si samozřejmě srandu, já nemám žádné svaly, takže mi nic nehrozí.

V nej super zemi na světě, jak by řekl Borat, si zvolili nového, již 44. prezidenta a není jím Trump, Biden ani Nerudová, ale Stephen Blades. Ještě před samotnou inaugurací na něj čeká překvapení v podobě dopisu od jeho předchůdce, jehož obsah ho minimálně překvapí. Jelikož my čtenáři jsme sci-fi téma čekali, tak nás nepřekvapí, že to souvisí s mimozemskou aktivitou, která se podle všeho blíží, víc než by bylo zdrávo. No jsem zvědav, jaké tajemství přenechá svému nástupci Miloš. "Pod dřezem je schovaná flaška slivky poslední záchrany." Nebo tak něco. Co by dal Stephen Blades za takovou zprávu, on však bude muset čelit hrozbě galaktických rozměrů a připravit na to celou Zemi. Pomoci mu v tom má již několik let běžící tajný program na výrobu specializovaných zbraní, které se rozhodne využít po svém.

Při potvrzování pravosti informací z dopisu se spojí s devítičlennou posádkou, která již nějaký ten pátek korzuje vesmírem. Slovo dalo slovo a mezi posádkou se to začalo párovat, a pokud jste si mysleli, že na raketoplánu nejde napustit vanu, tak jste se spletli, protože jednomu ze členů posádky se to podařilo a otěhotněla s ním velitelka mise. Otázkou však je, kterému z nich se to podařilo. To je však jedna z těch méně významných otázek, které posádka ve vesmíru řeší. Podivné asteroidy, prazvláštní mimozemské stavby a zařízení a neustále opravování lodi jménem Clarke je trápí více, než nějaké dítě či vztahy. Teda možná jak koho. Mezitím na Zemi chce prezident odtajnit veřejnosti, co se děje a pokusit se tím i zlepšit ekonomické aspekty USA. Vysoká politika si však žádá pletichaření a nekalé praktiky, a tak to nikdo nemá jednoduché.

Samotné setkání s mimozemskou rasou nebude alespoň zprvu úplně přátelské a bude se pěkně dlouho táhnout. Ostatně aby se dvě takto odlišné civilizace dohodly hned na první dobrou, to by byl zázrak a na ty já nevěřím. Pro záchranu lidstva je potřeba udělat mnoho a kdo ví, ale třeba dojde i na inkluzi. Chvílemi se mi zdá, a nejen při čtení tohoto komiksu, že největšími nepřáteli lidstva jsou samotní lidé. Posouzení však nechám na každém z vás.

Je to parádní komiks, který předčil mé očekávání, a to po dějové i grafické stránce. Autoři dokázali skvěle skloubit akci, mezilidské vztahy, charaktery postav i politiku a ani přes svou délku to ani na moment nenudí. Čtenáře to dokonale pohltí a napínavý děj nutí číst dál a dál, a tak vám nezbyde nic jiného, než u toho strávit jeden prodloužený večer a zfouknout to najednou. Marně hledám cokoliv negativního. Opět oceňuji překlad včetně poznámek a vysvětlivek během celé knihy, jde vidět, že si na tom nakladatelství Mighty Boys dává opravdu záležet. Pro mě je to jeden z aspirantů na komiks roku letos vydaný v Česku.

Filip


Komiks se v roce 2022 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :) 


Sledovat nás můžete na našem facebooku