ESSEX COUNTY

10.03.2020

Co se týče kvalitních komiksů, byl konec loňského roku u českých distributorů opravdu bohatý. Na našem blogu jsme se na jeden opravdu pěkný prosincový kousek podívali a ještě nás jich pár čeká. Dneska vám s radostí představím možný vrchol tuzemských edičních plánů 2019. Oceňovaný komiks Essex County.

Pokud počítám i obsáhlou předmluvu a bonusy na konci knihy, skládá se tento sborník z celkem sedmi částí a díky tomu se může honosit titulem KOMPLETNÍ. V knize se píše o jakési essexské mytologii, zní to tedy trochu nadneseně, ale proč ne, tenhle komiks je všeobecně pokládán za kultovní dílo.

Co vás na první pohled osloví je kresba, není nijak detailní, ale perfektně slouží pro vyprávění ne příliš veselých příběhů, které zdejší hrdinové prožívají. Tedy, jak se to vezme, myslím že kniha na někoho může působit pozitivně, dokonce si dovolím říct, že pocity při čtení tohohle díla jsou přímo úměrné aktuální životní situaci. Všimněte si, že i další kultovní grafické romány, jako Pod dekou, Z pekla, nebo Maus, neoplývají detaily a barvami. Psal jsem autorům, proč tomu tak je, bohužel mi ještě nepřišla odpověď. :)

Našince jistě potěší hokejové téma, které prozrazuje už samotná obálka. Tohle ale určitě není sportovní komiks, i když tady hokej slouží jako jakýsi středobod a autor Jeff Lemire se ani nesnaží zakrývat, že je jeho velkým fanouškem. A pokud jsem za středobod označil hokej, tak výrazným tématem, které propojuje tři hlavní knihy, je samota. Ale není to ta samota v Batmanově srdci, který musí trávit večery se svým sluhou, aby léčil rány a připravoval se na boj se zločinem. Tahle samota je mnohem "civilnější", jsou to chvíle prázdnoty, se kterými se může běžný smrtelník lehce ztotožnit.

Jednotlivé příběhy jsou navzájem provázané osudy hlavních postav, jejich úspěchy, láskami, křivdami i tragickým pádem. Celek pak vytváří kanadskou rodinnou ságu, která mě dokázala hned několikrát hluboce zasáhnout. Knize se i v těch nejdojemnějších momentech daří držet dostatečně daleko od tenké hranice, za kterou začíná patos. Především život dvou bratrů, kteří se na mnoho let odcizili, aby se nakonec usmířili tou nejhorší možnou cestou. Každá z postav získala dostatek prostoru k tomu, aby se vám stihla vrýt do paměti, osudy se postupně naplňují a celý příběh se naprosto ukázkově uzavírá. Načež vás ještě čekají dozvuky v podobě skvělých bonusů. Jsem nadšený, ale smutný.

Osobně si myslím, že je dobré brát život s nadsázkou a to špatné házet za hlavu. Občas je ale potřeba se probrat z letargie, třeba takovýmto zásadním komiksovým dílem.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku