FATALE 2: ĎÁBELSKÁ ZÁLEŽITOST

04.09.2020

První díl Brubakerovi série Fatale mě nadchl natolik, že jsem nelenil a sáhl po druhém dílu doufaje v alespoň z části v podobný nášup. V hlavě mám spoustu otazníků, co ta nestárnoucí žena? A co teprve bezoký démon a beznohý dědic? Že plácám hlouposti? Vězte, že ne.

Druhá kniha, alespoň co se aktuální dějové linky týče, pozvolně navazuje na děj z knihy první. I po roce, kdy Josephine zachránila Nicolase Lashe před záhadnými muži a téže noci, kdy přišel o nohu, na ní stále nedokáže přestat myslet a je jí doslova posedlý. Zajímavým faktem je, že si svou posedlost uvědomuje, ale šílený ani paranoidní rozhodně není a ti stejní muži z minulosti jej pronásledují.

V kapitolách se opět dostáváme do historie, ve které se přesouváme ze San Francisca padesátých let do Los Angeles roku 1978. Z Hanka Rainese se stává spisovatel detektivek a opouští Josephine, která žije v ústraní všech mužů, téměř nevychází z domu a pouze sleduje jeden film za druhým. Její utápění se v žalu naruší prchající dvojice v podání béčkového herce Milese a jeho známé Suzy, která v jakémsi šílenství a drogovém opojení po zhlédnutí podivného filmu ve sklepě vily Církve Metody zabila dva jejich členy a Miles jim ten film čmajzl. V morbidně úchylném filmu byla jakási kniha, kterou Josephine chtěla za každou cenu získat, a tak použila svou schopnost a "překecala" Milese, aby ji v tom pomohl.

Objeví se však starý známý, mimochodem slepý, týpek jménem Hansel, jež Jo již celé roky hledal a nyní šéfuje oné pochybné satanistické Církvi. Abyste pochopili, jedná se o jakousi reinkarnaci Bishopa z prvního dílu. Před muži jinak jistá Josephine je k smrti vyděšená. Mezitím v aktuální době Nicolas stále v myšlenkách přemítá o Josephine a mimochodem je okraden o téměř vše, včetně o pro něj velmi důležitý a dosud nevydaný rukopis Rainese.

Josephine na konci knihy opět o fous vyvázne a opět i díky oběti svého dalšího milence. Naproti tomu Nicolas v dnešní době nemá tolik štěstí a jeho posedlost tajemnou ženou jej přivedla až do křížku s policí, byť byl svým způsobem nevinný. S ženami si prostě není radno zahrávat.

Celkově si druhý díl drží kvalitu dílu prvního a dále nám rozvíjí poutavý příběh. Osobně mě víc bralo policejní prostředí z dílu prvního, než okolí filmu, ale to je jen otázka vkusu, ale i tak jsem si přišel na své. Série si zatím drží svůj standard a věřím, že to tak bude pokračovat až do konce. Jediné, co bych tomu mohl zatím vytknout, je již občasně se opakující klišé, které jsou ještě však v únosné míře.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku