GOTHAM CENTRAL 2: ŠAŠCI A BLÁZNI

31.08.2020

První knize jsem dal krásné čtyři žehličky a to hlavně za perfektní atmosféru a napínavý příběh plný skvěle vykreslených postav. Šašci a blázni vám hned na prvních stránkách představí gothamský policejní sbor. Zajímavý a praktický nápad. Krátká úvodní povídka vás pak blíže seznámí s recepční Stacy, která prožívá tajný a hlavně nenaplněný románek s netopýřím mužem. Tenhle příběh je dalším ze způsobů, jakými jsou v Gotham central představovány jednotlivé postavy.

No a pak to přijde. Máme tady odstřelovače, který si své oběti vybírá mezi místními hlavouny a hned na úvod zamíří úplně nejvýš. Policie pak během vyšetřování zaznamená i ztráty ve svých řadách a dotěrná média se můžou utlouct po senzaci. Opět je jen otázkou času, kdy se objeví Batman, aby celé vyšetřování posunul tím správným směrem. Spolupráce s netopýřím mužem sice přináší výsledky, ale výroky v médiích jako: "Případ si údajně převzal Batman", většinu klasických ochránců zákona moc netěší.

Už z obálky knihy je vám určitě jasné, že se setkáme s padouchem nejpadouchovatějším, a to samotným Jokerem. Ten si svůj příchod na scénu náležitě užije, ale hned vám bude jasné, že role superpadouchů v Gotham central není jen o hláškování a soubojích se superhrdinou. To, jak s nimi jednají místní detektivové, kteří už nepočítají s jakoukoliv možností jejich nápravy. Podobné to bylo i u Mr. Freeze z první knihy. Nečekejte žádné divoké nálety, obří nápisy ARGHHH! a kopance do brady.

Dále tady máme večírek a ženu v kontejneru. Rozjíždí se další vyšetřování, které by se tentokrát mohlo obejít bez Batmana. A taky že obejde a to až do samotného konce celé knihy. Tenhle komiks má totiž úplně jiné přednosti. Výslechy, hledání stop a veškerá detektivní činnost, to jsou hnací motory většiny příběhů. A teď mi odpusťte, budu se opakovat. Nejsem fanoušek detektivek, ale atmosféra Gotham central by se dala přirovnat například k filmům jako Sedm a nebo Temnému rytíři z toku 2008, který také obsahuje spoustu noir prvků. Gothamští strážci zákona jsou prostě ostří ve svém řemeslu, ale doma je čekají stejné problémy jako každého běžného "gothamčana". A jedno malé rýpnutí, scénáristi Ed Brubaker a Greg Rucka očividně neznají desatero pátera Knoxe a nebo prostě jen občas čtenáře rádi potrápí. :)

Během posledního případu nevyjasněné hromadné vraždy mladých baseballistů se pak podíváme i do samotného Arkhamského blázince a opět se můžete těšit na velké finále.

Druhá kniha neztrácí dech a pohltila mě dokonce ještě o něco více než Při výkonu služby. Zatím je tedy série vyrovnaná, udržuje si své pomalé tempo, které dává prostor zajímavým dialogům a perfektnímu vykreslení jednotlivých charakterů. A ta atmosféra...

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku, instagramu, a nebo se koukněte, jak jsme si užili minulý víkend.