HODINY POSLEDNÍHO SOUDU 2

01.08.2021

Tak jsme se konečně dočkali, po menším odkladu se na český trh dostal druhý a závěrečný díl Hodin posledního soudu. Všichni čeští fanoušci Watchmanů (a DC universe) už netrpělivě čekají na velké finále. První kniha započala hned několik zajímavých příběhů a ukázala nám místa, na kterých bychom si Watchmany dříve jen těžko představili.

Knihu si opět můžete pořídit ve dvou provedeních, v pevných deskách, nebo brožovanou bez přebalu. Nebudu chodit kolem horké kaše, samozřejmě je škoda, že se u nás oba díly neprodávají jako komplet, ve formátu původních Watchmanů. I tak je ale zpracování velmi kvalitní a v knihovně vám určitě neudělá ostudu.

Vás ale určitě zajímá, jak to celé dopadne. To vám sice neprozradím, ale těm, co nečetli první knihu, tuhle recenzi spíš nedoporučuji, spoilery by jim mohly zkazit zážitek.

Hned na začátku druhého dílu nás čeká velké setkání všech postav, a to včetně Dr. Manhattana. Během prvních třiceti stran jsme tedy doslova zahlceni překvapivými informacemi, ale spíš než odpovědi nás čeká spoustu nových otázek. V čele s tou největší: Jaký je vztah Dr. Manhattana a Supermana? A jaký je jejich osud? A má nás to vůbec, vzhledem k okolnostem, zajímat? Marionetě a Mimovi opět sekunduje jejich nový kamarád Joker, kterého si ale bohužel moc neužijeme. Adrian Veidt je pořád stejný manipulátor a lhář. A pak tady máme pokračující konflikt mezi východem a západem. Studená válka, kterou drží na uzdě asi už jen supermanova nestrannost. Ale nebyl by to starý dobrý prezident Putin, aby nepřilil olej do už tak palčivé situace.

Druhá kniha má opravdu rychlý spád a v podstatě od prvních stran rozjíždí napínavý, akční a hlavně chytrý příběh plný zvratů. Můžeme sledovat zvláštní pohled Dr. Manhattana na některé klasické originy a samozřejmě nás čeká spousta filozofických otázek na téma "co bylo dřív?", "co kdyby se tohle událo jinak?". Bylo pro mě docela milé překvapení, jakým směrem se děj druhé knihy posunul a jak moc se nebojí nabourávat zaběhlé klišé a sem tam i trochu šokovat.

A do toho ta stylová kresba, která perfektně dotváří dystopickou atmosféru, která panuje mezi "supráky", a skoro až apokalyptický svět běžných smrtelníků. Poslední třetina knihy se pak nese v opravdu epickém duchu, není problém se v tom neskutečném propletenci časových rovin ztratit a Dr. Manhattan vám to svým osobitým způsobem uvažování (a popisováním událostí) moc neulehčí. Ostatně jako vždycky. Samotná studená válka jde vlastně až na druhou kolej a stává se z ní jakási malichernost na pozadí něčeho, co se vymyká lidskému vnímání.

Jak dopadne setkání Supermana a Dr. Manhattana si nechám pro sebe, ale pokud jste fanoušci Watchmanů a klasických hrdinů DC univerza, můžu vám obě knihy s klidným svědomím doporučit. Já si teď potřebuji dát na uklidnění něco přímočařejšího.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku