JOKER 2

15.01.2024

Snem spousty Američanů je dovolená v Evropě. Byť většina zřejmě ani neví, kde to je a jaké jsou zde vlastně země. Jokerovi se tohle přání splní a ten určitě ví, že už neexistuje Československo, a že Eiffelovka byla napřed v Paříži a až potom ve Vegas.

S úsměvem na tváři, ostatně jako vždy, na nás kouká se sbaleným kufrem Joker již z obálky a má namířeno za oceán. Máme tady druhý díl jeho samostatné série od scenáristy Jamese Tyniona, která je od prvopočátku docela ukecaná. Zpracování je samozřejmě obdobné jako u prvního dílu, tedy měkké desky bez přebalu. Již se ale nezdržujme formalitami a pojďme se podívat, jak si náš smíšek užil eurotrip

Na Jokera chtěl někdo hodit atentát na Arkham a James Gordon byl najatý, aby se Jokera zbavil. V něm se to však bije jako v Clash of the Stars a sám má pochybnosti. Nicméně je vybledlému hrdinovi, respektive záporákovi, v patách. Dvojku začínáme nečekaně s rodinkou kanibalů, kteří se díky ropě stali milionáři. Netrvá to ale dlouho a máme zde dlouhé monology Gordona, který si to již vykračuje po evropském velkoměstu, konkrétně Paříži. Je ve slepé uličce, neví co dál, naneštěstí to ostatní řeší za něj a zatkne jej interpol. Kdopak v tom má asi prsty? Rande s vyšetřovatelkou Madame Halloween taky neprobíhá dle představ a namísto na druhou metu se dostane do kufru auta. No, nevypadá to na vydařenou evropskou štaci.

Své mohutné a nadlidsky silné prsty do všeho vložila Banice, She-Bane, nebo jak prostě nazvat ženu, která je defakto Bane. Ta má vlastní důvody jít po Jokerovi, a tak se zkusí spřáhnout s Gordonem. Tak vzhůru za sluníčkem na Malorku! Tady se jim ale moc líbit nebude. Na druhé koleji pátrá Gordonova dcera po pozadí toho všeho a o co jde v Santa Prisce. Zjištění, co se děje v laboratořích, je docela nechutné, ale alespoň se nám osvětlí první strany komiksu. Mimo hlavní děj nás na závěr čeká ještě jeden retro minipříběh, s kým jiným než s Gordonem, ještě z dob, kdy byl u policie. Zde se Jim snaží vyčistit nejen město od zločinu, ale i zkorumpované poldy ze své stanice. Fajn tečka na závěr, která mírně pozvedla celou knihu.

Celkově jsem se na sérii s Jokerem moc těšil a měl jsem až přehnané nároky. Děj má spád a s čistým svědomím by se to mohlo jmenovat Gordon, jelikož vysloužilý komisař je zde hlavnější postavou, než persona na obálce. Evropské turné se jim však mohlo podařit o něco lépe. Sice se tu zde vyskytne pár zajímavých momentů, ale nějak tu většinu času prostě chybí ten Joker. Určitá gradace zde sice je a rozhodně to zachránil poslední sešit hlavního příběhu, ale spíše se už těším, s čím se vytasí autoři v pokračování. A snad bude i více klauna, protože nejlepší část dvojky je právě za jeho přítomnosti.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku