JOKER 1

26.06.2023

Kdopak se nám to dočkal své vlastní série? No kdopak? Ták je hodný. Teda vlastně ani moc ne, zlý zlý Joker! Mistr zločinu, nekonečný humorista a univerzální viník všeho zlého je zpět a rovnou v hlavní roli.

Nová série s výstižným názvem Joker začala ve světě vycházet před dvěma lety a dočkali jsme se i my. Kniha v měkké vazbě zaujme hned svou obálkou, na které na nás lehce úchylně kouká kdo jiný než Joker. Francesco Mattina má podobný styl obálek na většině komiksech, například když si vzpomeneme na Konec liDCtva nebo Batman: Evropa, tak i tam z obálky na nás koukaly postavy dosti podobně ujetým způsobem. Prim v kresbě samotného komiksu ale hraje kreslíř Guillem March a o scénář se postaral James Tynion IV, který má bohatou praxi z batmanovského světa. Něco mi říká, že to nebude vůbec špatné, tak pojďme na to.

Jako správní chovanci se chvíli po začátku dostáváme do ústavu, není to ale ledajaký ústav, je to Arkhamův ústav. A ten byl napaden. Neohřejem se v něm však dlouho. Vyšetřování, nevyšetřování, na koho jiného by se to dalo hodit, než na Jokera, a tak začíná hon. Je v tom však doopravdy namočený? Vysloužilý komisař Gordon si užívá zasloužené penze, ale dostal nabídku snů. Dopadnout Koblížka, jak mu Harley říká. Gordon přemítá o svém zkorumpovaném životě. Teda ne, že by byl on zkorumpován, ale kolegové, které se mu podařilo dostat za mříže, většinou byli. Nejen on si v komiksu zažije krušné chvíle, a že jich zde není poskrovnu. I samotný Bane by mohl vyprávět.

Joker má namále, ne že ne, ale asi chápete, že vzhledem k tomu, že se série jmenuje po něm, tak se nebude jednat o jeho zkázu, alespoň ne prozatím. Jeden ze sešitů je ilustrován jiným kreslířem, styl je jednodušší nicméně není ani trochu méně zábavný, má své kouzlo a hodí se skvěle do noirového žánru. Samozřejmě se dočkáme i pár až lehce úchylných momentů, které skvěle korespondují s Jokerovou povahou i samotným jeho jednáním. Má-li to však co dočinění s původní zmiňovanou zápletkou, to je všechno otázkou do pranice, kterou si bude muset odpovědět každý čtenář sám.

Je otázka, jestli Gordon bojuje více se svou historii a se svými démony nebo Joker se svou budoucností a s nařknutím z napadení Gothamského ústavu. Je asi na každém z nás, aby si udělal svůj obrázek. Komisař Gordon zde hraje opravdu zásadní roli a co se do počtu panelu týče, s přehledem předčí i Jokera, který má alespoň to privilegium být na obálce. Nebyl by to Gotham bez Batmana, nicméně ten se tady fakt jenom mihne, aby se neřeklo.

Jakožto úvod do série to hodnotím poměrně pozitivně, jelikož mě velmi baví noirové zpracování jakéhokoliv komiksu, a když tam je Joker, který je má oblíbená DC záporná postava postava, tak se to musí shledat s pozitivní reakci. Komiks se dosti ukecaný, ale povětšinou to má hlavu a patu a dialogy se nenesou v duchu nudného tlachání. Ke kresbě taktéž nemám co dodat, jedná se o akční, ale i poměrně detailní kresbu, která zaujala především vyobrazením detailů úchylně tvářících se některých protagonistů, samozřejmě primárně myslím hlavního Jokera, který je mistr zvrácených a zároveň humorných scén, kterých je zde dostatek. Jsem zvědav, kterým směrem se komiks bude dál ubírat, nicméně v dalším díle bych uvítal, kdyby se dalo více prostoru i jiným postavám, než komisaři Gordonovi, kterého zde bylo až nad hlavu. Nebylo to úplně na škodu, ale více Jokera zde by být klidně mohlo, když se to jmenuje po něm.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku