JOKER: OSLAVA 75. VÝROČÍ

08.02.2021

Nalejme si čistého vína, osud se s Jokerem moc nemazlil. A tak není divu, že se pak Joker nemazlil se svými protivníky v čele se samotným Batmanem. Tahle kniha není oslavou výročí, jak se píše na obalu, ale připomínka 75 let na hraně šílenství. Já měl pro chudáka Jokera vždycky pochopení. Člověk bohužel občas musí spadnout do nádrže se zelenou chemikálií, aby nabral potřebné sebevědomí a mohl se stát nejobávanějším padouchem.

Očekávání jsou velká, čtyř set stránková kniha s přebalem totiž působí opravdu luxusně. Pokud bych sháněl dárek pro svého redakčního kolegu Filipa a viděl tuhle knihu ve výloze, jdu asi rovnou k pokladně. Což by bylo k ničemu, protože by mě odkázali k regálu, kde si ji mám vzít. Já se ale tenhle almanach Jokerových vzestupů a pádů pokusím zhodnotit sám za sebe. Když se mi kniha dostala do ruky, hned mě napadlo přirovnání k Batmanovi v černé a bílé, ale koncept 75. výročí je úplně jiný. Tady najdeme většinou jednosešitové příběhy, které mapují historii Jokera mezi lety 1940 a 2012.

Opravdové šílenství vás čeká v cca první třetině knihy. Ta vám ukáže Jokera v jeho počátcích a vlastně i počátky superhrdinského komiksu. Co se týče kresby, tam jsem byl spokojen, protože mi tenhle klasický styl sedí. Uvítal jsem ale i skromnou délku jednotlivých sešitů a myslím, že dnes mají spíše historickou hodnotu. Infantilní scénáře a zbytečně doslovné dialogy, které ukazují, že komiksy ve "čtyřicátkách" mířily spíše na mladší čtenáře. "Kam jdeš Batmane?" - "Jsme blízko našeho domu Robine! Skočím pro Batplán! Zůstaň Jokerovi na stopě." Odpovídá Batman v jedné z akčních scén. Mladí čtenáři pak tyto repliky mohli opakovat během školních přestávek, držíc v ruce box na svačinu. Na druhou stranu ale musím uznat, že pro mě čtení nebylo žádným utrpením, prostě jsem se jen smál na místech, kde jsem měl trnout hrůzou. A naopak.

Velký skok pak nastane v sedmdesátých letech a hned první příběh s názvem Jokerova pětinásobná pomsta charakter vysmátého gangstera obrací o sto osmdesát stupňů. Pořád tady cítím spoustu naivity a zvláštní motivace některých postav (může být způsobeno délkou sešitu), ale tuhle jednohubku jsem si opravdu užil. Kresba Neala Adamse je o dost detailnější a modernější, ale zároveň se úplně nevzdává odkazu starších Batmanovek. Hned potom přichází na scénu dva sešity Detective comics 475 a 476 a v nich naprosto šokantní Jokeryby. Ano, je to přesně to, co vás hned napadlo. Joker pomocí speciální chemikálie nechal zmutovat všechny ryby a ty teď chudinky musí nosit jeho obličej. Zní to hloupě, je to hloupé, ale královsky jsem se bavil. Mimochodem, Jokerybu najdete i na obálce téhle sbírky. :) Následuje Jokerova krátká ale třeskutá návštěva Metropolisu a kdyby vám to bylo málo, Smrt v rodině zavede Batmana i s Robinem až do Etiopie.

Každá etapa Jokerova působení ve světě komiksu je oddělena krátkým úvodem, který stručně, ale jasně, popisuje, jakým směrem se charakter šíleného arcipadoucha vydává. Ve čtvrté části knihy se dostáváme k příběhům z let 1994 až 2007, tady už se dá mluvit o opravdu moderním a nápaditém pojetí komiksu. Různorodá kresba, originální styly vyprávění a vlastně i konec jedné dlouhé etapy DC comics. A začátek nové. Na úplný závěr se představí Scott Snyder a Greg Capullao. Smrt rodiny (2012) z New 52 funguje jako skvělé finále almanachu a myslím, že po přečtení tohohle sešitu dostanete chuť na další porci Snyderova Batmana.

Postava Jokera si určitě takovouto pozornost zaslouží a já jsem s výběrem jednotlivých příběhů spokojen. Jen musíte počítat s tím, že část knihy funguje spíše jakási historická galerie a nahlédnutí do počátků amerického superhrdinského komiksu. Třeba by nás mohl Bbart potěšit i některou z dalších postav DC univerza, která už podobnou knihu k 75. výročí dostala.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku