KASTA METABARONŮ

29.01.2024

Co se týče Jodorowského universa Metabaronů, už jsme toho na našem blogu sepsali spoustu. Světe div se, pořád nám tady chybělo asi nejzásadnější dílo. Pokud chybělo i vám, možná jste zaznamenali nedávný nový dotisk téhle kultovní komiksové knihy. Sypeme si popel na hlavu a zároveň to nebudeme zbytečně prodlužovat, pojďme se raději společně podívat, co nám tahle komiksová klasika nabízí.

S Jodorowskym to mám v posledních letech jako na horské dráze. Naprosto mě odrovnal například jeho drsný western Bouncer, ale třeba komiks Měsíční tvář se mi až tak nelíbil a takhle bych mohl pokračovat. Ovšem na tohle pět set padesáti stránkové Metabaronské dílo z edice Mistrovských děl evropského komiksu nechá jen málo který čtenář a fanoušek komiksu dopustit. Kniha působí opravdu masivně a vedle dalších, posledně vydaných publikací z téhle série, značně vyčnívá. I ta cenovka kolem třinácti set korun (ano, tady došlo ke zdražení) za paperback je podle mě férová a na eshopech koupíte Metbarony samozřejmě o něco levněji. Fajnšmekři mohli dříve sáhnout i po knize v pevné vazbě a v tomto případě to rozhodně dává smysl.

Úvodem příběhu nás provedou dva roboti Tonto a Lothar, kteří si vyprávějí o zvláštních rituálech, během kterých otcové svým synům trhají ruce a odstraňují části sluchového ústrojí. A mnozí z vás už určitě vědí. Zrod Metabarona není žádná procházka růžovým sadem, spíše projížďka pekelným rojem zabijáckých včel. Tady si zkrátka musí svou hodnost každý muž zasloužit a prokázat svou neochvějnou oddanost. Jako takovou třešinku na dortu pak musí učedník zabít svého otce. Skrze všechno tohle násilí a smrt tady samozřejmě robotí vypravěči fungují jako jeden z velmi mála zdrojů odlehčení.

Takovýchto metabaronských zrodů i skonů pak budeme sledovat hned několik, však se také nejedná o příběh jednoho z Metabaronů, ale obsáhlou ságu, která mapuje historii tohoto temného a nevyzpytatelného světa drsných nadsamců. Nechybí ale ani silné ženské hrdinky, většinou jsou to milenky a matky, které jsou ochotny položit život, jen aby Metabaronský rod mohl pokračovat. "Jak by se dítě, které nic neváží, mohlo stát nejlepším bojovníkem galaxie?" I takové otázky si naši robotí vypravěči kladou a dokonce nám na ně poskytnou i odpovědi. A je to i jeden zářný příklad toho, proč čtu celou knihu jako přikovaný.

Jodorowsky doslova chrlí nápady, a i když se tady opakuje podobný vzorec s otcem a jeho následovníkem, vždycky se mu podaří přijít s dalším zvratem, který nechá zapomenout a zároveň překoná ten dřívější. My tak nedostáváme ani nejmenší šanci se začít nudit. Pokud tedy přistoupíte na tenhle rozšafný způsob vyprávění. Všechno je tady možné a bezvýchodné situace slouží především jako záminka k jejich překvapivému rozuzlení. Ani náhodou by mě Kastu Metabaronů nenapadlo označit za komiks ze staré školy a mezi českými překlady je to přesně tahle obsáhlá bichle, která si zaslouží každý další dotisk.

Tohle jsou zkrátka Metabaroni v jejich nejryzejší podobě a myslím, že jste od dnešní recenze nečekali ani nic jiného než plné hodnocení. Ať už holdujete sérii Mistrovských děl evropskéko komiksu, a nebo vás většina knih z tohoto obsáhlého setu míjí, Kasta Metabaronů se podle mě zaslouženě zařazuje mezi ten pomyslný komiksový TOP, který chcete mít ve své sbírce a čas od času se k němu vrátit. Takhle to alespoň vnímám já. Kruh se uzavřel, chvalte rod Castaků!

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku