MĚSÍČNÍ TVÁŘ

19.11.2021

Alejandro Jodorowsky stále patří mezi mé oblíbené autory, i když v poslední době už mi jeho příběhy tolik nesedí, pořád mě fascinuje originalita a bizarnost světů, které se rodí v jeho hlavě. Aktuálně se o tomhle vizionáři mluví opravdu hodně a to díky nové filmové adaptaci Duny, která otevřela spoustu vzpomínek na jeho pomalu padesát let starý nedokončený projekt. Dneska se podíváme na starší komiks, který v originále začal vycházet už v roce 1992 a já jsem zvědav, jestli si zaslouží zařadit mezi Mistrovská díla evropského komiksu.

Zpracování je standardní, tak jak jsme u série MDEK zvyklí. Opět si můžete vybrat mezi paperbackem a pevnou vazbou. A hlavně, v tomhle případě se jedná o slušný špalek a za 256 stran v měkkých deskách si zaplatíte doporučených 750 korun. Je to moc? Tak počkejte až vám příští rok přijde účet za elektřinu. :) Jsem už asi trochu namlsaný z edice ERB od nakladatelství Josef Vybíral a aktuální produkcí Arga. Trend je aktuálně takový, že se vydavatelé přestávají bát luxusnějších a dražších publikací, takže bych klidně uvítal větší formát.

Když jsem na začátku zmiňoval ten bizarní svět, ještě jsem nevěděl, co si pro nás autor připravil. V podstatě od prvních stránek jsme vhozeni do studené vody a to doslova. K branám totalitního ostrova Damanuestra se blíží obří vlna, která zničí a zabije všechno, co není skryto v útrobách krytu z betonu a oceli. Určitě vás zaujme naprosto famózní kresba Françoise Boucqua, kterého můžete znát třeba díky nedávno vydanému Tulipánkovi. Každý jednotlivý panel vypadá skvěle a líbí se mi, jak Bourcq ztvárňuje dynamiku pohybu a emoce. Akční scény díky tomu působí opravdu úchvatně. Zpátky ale k příběhu.

Lazo je opravdu nemilosrdný tyran, vládnoucí celému ostrovu. Ve chvíli, kdy jeho nohsledi objeví tajemného muže, který dokáže ničivé mořské vlny ovládat, rozhodnou se ho lapit a zjistit původ jeho úžasných schopností. Mezitím můžeme sledovat Lazovu cholerickou povahu, jeho opovržlivý vztah ke všem a všemu. Opravdu zajímavě vykreslená postava. V komiksu samozřejmě nechybí kritika náboženství, tentokrát skrze odpudivé a nesmyslné rituály. Tohle je prostě svět podle Jodorowskeho, šílený, krutý a zároveň je to něco, co mě dokáže ke knize doslova přikovat.

Ale jen do té doby, než si začnu všímat naprosto nelogického počínání všech postav. Jak jsem byl perfektním úvodem knihy uchvácen, celý příběh mě docela zklamal. Jsou tady světlé momenty v podobě povedených akčních scén, ale knihu jsem dočítal spíše na volnoběh, bez nějaké výraznější motivace. Vlastně jsem s tím po posledních zkušenostech počítal. Není to žádná hrůza, ale až na krásnou kresbu a zajímavý svět sužovaný mořskými vlnami, mě tady nic neuchvátilo. Zajímavé, i přes to se na dalšího Jodorowského těším. Možná jsem sám lapen v nějakém bizarním světě. :)

Jeden ze slabších kousků v sérii Mistrovkých děl evropského komiksu. Vyniká tady hlavně krásná kresba a zajímavý úvod do svérázného světa. Doporučit ho mohu jen největším Jodorowského obdivovatelům.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku