MODRÁ CREW 19: DOBYVATELÉ (1-2)

06.09.2021

Edice Modrá Crew se těší poměrně velké oblíbenosti, a ono se není čemu divit. Za rozumnou cenu dostanete čtyřikrát do roka pěkný evropský komiks.

Naposled, jako již devatenáctý díl této edice, vyšla první část historické ságy s názvem Dobyvatelé. O komiks se postarala dvojice autorů François Miville-Deschênes a Sylvain Runberg, které můžete z dřívějška znát díky jejich jinému společnému dílu s názvem Zarov, o kterém jsme nedávno také psali.

Jak to již u modráků bývá zvykem, je kniha rozdělena na dvě kapitoly. První nese název Horda živých a druhá Chetitská past. Příběh nás vrátil v čase téměř o čtyři tisíce let zpět, kdy v Babylóně vládl Chammurapi. Chetitské vojsko drancuje jedno město za druhým, což donutí kočovný národ Skytů opustit své domovy a dát opět do pohybu svou tzv. Hordu živých, což je vlastně takové spojenectví tří kmenů, z nichž každý má svého vůdce. Doprovází je atlantští čarodějové a písařka z Babylónu, která si však nezískala důvěru všech, a možná že i zaslouženě.

Zejména muži si přijdou na své, neboť na téměř každé straně je buďto boj, krev a nebo obnažená ňadra, v několika případech se to sejde i najednou. O prazvláštních, někdy až morbidních rituálech nemluvě. Mě osobně nejvíce zaujaly bojová zvířata, například uklování otroka pštrosy stálo vážně za to, byť on by se mnou tento názor asi nesdílel. Uvnitř hordy to jiskří, ale v jednotě je síla, tak menší spory s pár mrtvolami musí hodit za hlavu. Vše směřuje ke vzájemnému střetnutí mezi hordou a Chetity, dojde i na menší bitvu, ale na velké finále si však budeme muset chvíli počkat.

Příběh je jednoduše řečeno fajn. Historická realita obohacena o fantaskní prvky má vždy něco do sebe. Pochválit však musím přednostně kresbu, která je v tomto případě hlavním tahákem. Krásné přírodní scenérie a také zpracování detailů, které vyniká především u zvířat, jež jsou opravdu dokonale propracovaná. Již zanedlouho vyjde další díl Dobyvatelů, jako jubilejní dvacáté číslo Modré Crwe a mi nezbývá nic jiného, než se těšit na pokračování této velkolepé výpravné ságy.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku