ZAROV

21.06.2021

Nedlouho po skvělém Sykesovi a Texaském Jackovi tady máme další komiks z edice ERB od nakladatelství Josef Vybíral. Tematicky se tentokrát z divokého západu přeneseme do třicátých let minulého století v Jižní Americe. Tropický ráj sem přilákal generála Zarova, gentlemana, se kterým byste nejspíše nechtěli posedět u sklenky karibského rumu.

Co se týče zpracování knihy, edice ERB je zárukou jakéhosi nadstandardu v podobě pevných desek, velkého formátu a povedeného českého překladu. A ještě jednu věc redakci vydavatele nemůžeme upřít, a to velkou odvahu při výběru žánrů a stylů, kterých jsme se už v téhle povedené sérii dočkali. Součástí dnes recenzovaného Zarova je i slušná nálož bonusů v podobě artworků, poznámek a to včetně vlivů, které vedly ke vzniku tohoto komiksu.

Příběh začíná v dubnu roku 1932. Kořist v podobě dvou trosečníků je na útěku před Zarovem a jeho věrnými přisluhovači. Džungle je ale Zarovovým teritoriem a ten samozřejmě nic nenechává náhodě. Takže eliminace obou vystrašených nešťastníků, je vlastně jen jakousi formalitou. Díky tomuto incidentu můžeme hned na prvních stránkách pozorovat zvrácený a narcistní charakter generála Zarova, pro kterého je tento způsob zabíjení jakýmsi prostředkem pro udržování vysoké hladiny vlastního ega. Naneštěstí si ale brzy vybere špatný cíl - slavného lovce Sangera Rainsforda.

Z neúspěšného lovu sice Zarov vyvázne živý, ale poznamenaný a nezbývá mu nic jiného, než se přesunout na jiný ostrov a vybudovat si novou základnu pro své nenasytné lovecké choutky. To ale ještě netuší, jakého nepřítele k němu tento souběh událostí přivede... Zarov je pro mě jako čtenáře poměrně těžce uchopitelná postava. Přes všechno jeho bezpáteřní a kruté počínání mu musím fandit a líbí se mi jeho neústupnost. Jako příklad nejlépe poslouží několik situací, kdy při záchraně svých blízkých nemá problém kohokoliv z nich bez mrknutí oka obětovat. Jeho jediným cílem je vydařený lov a díky tomu mu nejde o život vlastní sestry a jejích dětí, nejvíc se bojí toho, že by jeho nepřátelé uspěli.

Na osmdesáti stranách se autorům podařilo nejen perfektně vykreslit charakter hlavního hrdiny, ale vystavět příběh o pomstě, ve kterém není nouze o jasné motivace jednotlivých postav. Bojuje se opravdu do posledního dechu a ilustrátor François Miville-Deschênes nemá nejmenší problém s vyobrazením krvavého násilí. Především scéna s aligátory je pěkně šťavnatá, nebojím se říct až epická. Konec je sice uzavřený, ale i tak se v úplném závěru dočkáme zajímavého cliffhangeru.

Možná se už budu trochu opakovat, ale bavil jsem se od začátku do konce. Osmdesát stran uteče jako nic, ale i tak bych tuhle jízdu neoznačil za "jednohubku". Stejně jako u ostatních knih z edice ERB, ani se Zarovem neuděláte chybu. Opět se jedná o krásně nakreslené, přímočaré a chytlavé čtení.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku