MODRÁ CREW 20: DOBYVATELÉ (3-4)

17.12.2021

Intriky, lži, rozpadlá spojenectví, opovrženíhodné činy a další zhovadilosti. Řeč není o naší vládě, jak by se zprvu mohlo zdát, ale o komiksové minisérii Dobyvatelé z edice Modrá Crew, která se dočkala svého druhého a zároveň závěrečného dílu.

Jedná se o jubilejní dvacáté číslo crewního čtvrtletníku. První část Dobyvatelů nás minule skvěle uvedla do dění a druhá, pro velké překvapení, přímo navazuje. Obsahem jsou třetí a čtvrtá kapitola s názvy Skytská krev a Královská smrt. Horda živých řeší interní rozkoly a válka vedená proti Chetitům je tak v ohrožení. Vyhráli sice první bitvu, ale dokud je protivníkův král naživu, nic není u konce. A co tajuplná kronikářka z Babylonu?

Radost z malého vítězství kazí dojmy z nespravedlivé popravy a nervozita z dalšího dění. Problémy v Hordě se prohlubují, jelikož jednotliví členové uskupení nedrží přespříliš spolu. Připomíná mi to koalici ve vládě, napřed se spojí, ale pak si stejně vzájemně lezou na nervy. Člověk pomalu neví, komu může věřit, což zásadním způsobem komplikuje jejich tažení. Chvílemi již mi ty neustále intriky připadají jako klišé a víc než umírajících postav mi je líto zvířat. Občasně se ztrácím v postavách a v tom, co se tam vlastně děje, ale nakonec se vždy zorientuji. Zmatky nemám jen já v ději, ale jsou i v samotné Hordě, čehož samozřejmě využívají Chetité a namísto nečinného přihlížení se dají do nečekaných útoků.

Konečně se na pravou míru udávají i nejasnosti z první knihy a svým způsobem děj graduje. Stále mám z toho však lehce nesourodý pocit, nicméně kouká se na to fakt dobře. Z písařky z Babylonu se nakonec vyklube důležitá postava, která zásadním způsobem ovlivní celkové dění. Smrt zde číhá na každém rohu a vcelku s nikým si autoři neberou servítky. Celkové rozuzlení je jakoby vytažené z ničeho nic odnikud, ale zklamáním bych to nenazval.

Ukončení druhé knihy je uspokojivé, byť může působit lehce lacině. Již dle událostí z první knihy šlo do značné míry předpokládat, co asi bude následovat, ale je zde i dosti překvapivých momentů. Jinak vesměs platí vše, co jsem psal v recenzi na první díl. Prim v celé minisérii hraje kresba, která by si klidně zasloužila zpracování ve velkém formátu. Budu se opakovat, ale tohle prostě platí pro oba díly. Fauna i flora jsou krásně a detailně zpracovány, celkově se kresba jen tak neokouká a je tahounem Dobyvatelů, kde dohání průměrný scénář.

Filip


Dobývat nás můžete na našem facebooku